Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Европа и светът“ ни среща с различни култури и талантливи автори

Гергина и Владимир Дворецки, създатели на фондация „Европа и светът“
Снимка: evropaworld.eu

Информационния сайт „Европа и светът“ раздаде отличия по случай петгодишнината от създаването си. Сайтът популяризира българското, европейското и световното културно наследство, стойностни творци, книги и културни прояви, поощрява чуждоезиковото обучение и качествените преводи.

Сайтът „Европа и светът“ е част от дейностите на фондация „Европа и светът“, която работи за развитието на културата, изкуството, образованието, науката, и за обмяна на ценности в Европа и света.

Председател на фондация „Европа и светът“ и главен редактор на едноименния сайт е Гергина Дворецка. Нейният глас е добре познат на слушателите на програма „Христо Ботев“.
Почти целият професионален път на Гергина Дворецка преминава в Българското национално радио, където първоначално води младежки и литературни предавания.

Създател и водещ е на първите предавания за евроинтеграция в българския ефир – през 90-те години това е: „Младежта среща Европа“, по-късно: „Европейски проекти“, а от 2011 г. до 2014 г. – знаковото „Европа без граници”, всички излъчвани по програма „ Христо Ботев“.
Водила е още 6 авторски предавания в същата програма.

Гергина има юбилеен медал „1300 г. България“, кавалер е на държавното отличие на Франция „Орден на Академичните палми“ за принос към френската култура, носител е и на много журналистически награди.
Франкофон, полиглот с още 5 езика, автор на текстовете на големи български хитове, Гергина Дворецка има издадени 8 книги с поезия и проза.

В празник на различни култури, се превърна 5-ият рожден ден на сайта „Европа и светът“ в Чешкия център в София.
Почетен гост беше Н. Пр. г-жа Закиа Ел Мидауи – посланик на Кралство Мароко у нас, която получи специалното отличие за активно партньорство с фондацията и сайта за подкрепа на български и международни инициативи в областта на културата и изкуството.

Почетни плакети получиха автори, които предоставят безвъзмездно за публикуване своите материали на сайта „Европа и светът“:
• Здравка Михайлова – преводач от гръцки език и журналист, чийто публикации запознават читателите на сайта с творчеството на гръцки и кипърски поети и писатели.
• Асен Милчев – преводач от словашки, журналист и писател, който обогатява сайта със свои преводи, рецензии за словашки книги и отзиви за литературни събития.
• Галя Кларк – журналистка и писателка, която живее със семейството си в Норфолк, Обединеното кралство. На сайта публикува разкази и журналистически находки.

Фондация „Европа и светът“ даде отличия и на най-активните си партньори:
• Академичен хор „Св. Параскева“ към Националната художествена академия с диригент д-р Галина Луканова, който участва безвъзмездно със свои изпълнения в събития на фондацията.
• Отличие като активен партньор получи и доц. д-р Рени Йотова, която е Представител на Международната организация на Франкофонията за преподаване на френски език в Дакар, Сенегал. Със съдействието на доц. Йотова се осъществява рубриката Francophonie на сайта „Европа и светът“ – една от малкото в българското медийно пространство, в която се публикуват материали на френски език.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37