Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световната федерация на глухите с харта за признаването на жестовите езици

Снимка: Rawpixel

Около 466 милиона души по света имат инвалидизираща загуба на слуха, 34 милиона от тях са деца.

Загубата на слух е резултат от генетични причини, усложнения при раждането, инфекциозни заболявания, ушни инфекции, употреба на определени лекарства, излагане на прекомерен шум или стареене.

1,1 милиарда младежи (между 12–35 години) са изложени на риск от оглушаване поради излагане на шум и употреба на слушалки.

Предполага се, че до 2030 г. ще има близо 630 милиона души с инвалидизираща загуба на слуха, а до 2050 г. над 900 милиона души ще оглушеят– един на всеки 10 души ще бъде с увреден  слух, по данни на СЗО.

В България има около 120 000 души с различна степен на слухова загуба, а над 12 000 души са с висока степен на увреждане на слуха.

Глухи има сред всички културни, езикови и етнически малцинства по целия свят. Над 200 са жестовите езици, които се използват от хора с увреден слух по света.

Само 50 държави в света официално са предоставили на жестовите си езици равен статут с техните национални говорими езици. Това е по-малко от 25% от 193-те държави - членки на ООН.

Кампаниите за признаване на езика на жестовете са основна застъпническа дейност на асоциациите на глухи по света. Заедно с академични общности те работят за постигането на юридическо признаване на националните жестови езици.

Световната федерация на глухите http://wfdeaf.org  призовава  за обединение в подкрепа на необходимостта от осигуряване на човешките права на глухите хора чрез подписването на харта за правото на жестов език за всички. Всеки човек или организация може да подпише хартата тук:

https://wfdeaf.org/charter/

Чрез законодателство за жестовите езици глухите ще получат достъп до всички области на живота и ще се възползват от равни възможности. Правителствата ще имат правно задължение да гарантират признаването на жестовите езици като първа стъпка към включването на глухите в техните общества.

7 видеоклипа на Фейсбук страницата: „Продължаваме заедно на жестов език" са посветени на жестовите езици и могат да бъдат гледани тук:

https://www.facebook.com/InternationalWeekofDeaf

В хартата на Световната федерация на глухите за правото на жестов език за всички се казва:

„Глухите трябва да имат достъп до директни услуги във всички области на живота с техните национални жестови езици или, когато не е възможен директен достъп до езика, чрез финансирани от държавата квалифицирани и акредитирани услуги на преводачи от и на жестов език. Равенството и недискриминацията са основни принципи в достъпа на глухите до обществото.

Глухите имат собствена идентичност, свързана главно с националните жестови езици и социалните връзки, изградени върху споделения опит на използването на тези езици.  Езикът на жестовете и културата на глухите укрепват многоезичието и са средства за насърчаване, защита и запазване на многообразието от езици и култури в световен мащаб.”

Жестовите езици са пълноценни езици и заслужават пълно признаване от съответните законодателства с равен статут на говоримите езици, използвани в тези държави.

Чрез узаконяването на жестовите езици глухите ще имат достъп до директни услуги във всички области на живота и ще получават  равни възможности. Когато се признаят законово жестовите езици, на глухите трябва да се осигурява навсякъде жестов превод безплатно.

Законовото признаване на националните жестови езици е първата стъпка към постигането на човешки права за глухите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 арх. Георг Винтген и арх. Стоян Тодоров (вдясно)

Ролята на архитекта е да бъде диригент на процеса на създаване на сградата

Професионални задачи на архитектите и инженерите за създаване на качествена среда бе темата на провелата се международна конференция у нас, организирана от Алианса за висока строителна култура. Жизнената среда на човека оказва мощно влияние при формиране, развитие и съществуване както на отделния индивид, така и на обществото. Качеството ѝ оказва пряко..

публикувано на 09.05.24 в 18:30
Сцена от пиеса „Животът е пред тебе“ от Ромен Гари - Емил Ажар.

Мистификациите – литературни и не само

На 8 май – денят на капитулацията на Германия говорим за условността на литературните произведения, а понякога и на историческото знание. 150 години след издаването на първия том на "Веда Словена" от Стефан Веркович, на рождения ден на Ромен Гари, спечелил с мистификация два пъти "Гонкур", втория път под псевдонима Емил Ажар, анализираме с..

публикувано на 08.05.24 в 17:46

Вълнуващите истории на музикалните инструменти

Как да привлечем децата към четенето и да ги спечелим, като представяме по нетрадиционен начин малко познати факти за тях? На този въпрос отговаря "Енциклопедия на музикалните инструменти" на Щепанка Секанинова. За значението ѝ при обучението за децата е разговорът в предаването "Следобед за любопитните" с музикалния педагог Адриана Бенова. Щурчето..

публикувано на 07.05.24 в 15:05

Литературно пътешествие през еволюцията

Човешкият вид е прекарал 95% от съществуването си в праисторията. Може да се каже, че тъкмо кацаме в ерата на писмеността. Поне така твърдят авторите на научно-популярния бестселър "Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандарталец" , който Паулина Мичева представя в "Нашият ден". Писателят Хуан Хосе Миляс в ролята на неандерталец..

публикувано на 07.05.24 в 12:16
Доц. Ангел Кунчев

Революция – на прогреса или на отрицанието?

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско..

публикувано на 07.05.24 в 08:52