Компромисите, които правим като човешки същества и като носители на лична идеология и морал. Компромиси, които XXI век сякаш изисква от нас – професионални, политически, исторически... Скандално ли е да се мълчи за ставащото в България? Все повече интелектуалци обявяват публично своята подкрепа за продължаващите протести, правителството пък обещава помощи за всички семейства с деца предизборно от бюджета за следващата година, социологическите проучвания цитират обществени нагласи, които показват, че не се познаваме добре едни други.
Политологът и журналист Явор Сидеров коментира в "Нашият ден":
"Централната тема на този разговор не е компромисът, а е едно очевидно противопоставяне между визията за обществото и държавата има една част от обществото, и каква – друга част. Едната част, очевидно е частта на управляващите, на политическия елит, който подкрепя този начин на консумация на властта. Място за компромиси остава все по-малко. Теренът за компромиси се стеснява."
Интелектуалците и властта
"Въпросът за взаимоотношенията между интелектуалците и властта е стар и сложен и в него се вписват много теми. Една от тях е темата за дисидентството, за отсъстващото българско дисидентство по времето на комунизма, например. За купената, за хранената българска интелигенция по онова време... Сега интелигенцията има свободата да изрази своето алтернативно мнение и го прави често. Въпросът е това каква обществена тежест има. Защото в тези 30 години, които изминаха от края на комунизма, нещата се промениха до такава степен, че, за добро или за лошо, относителната тежестта на интелигенцията в обществото намаля. В страна като България, която е постигнала свободата си сравнително късно, имам предвид от Османската империя още, интелигенцията – като идея, концепция и дефиниция – е доста размита.
Трябва да се прави разлика между интелигенция и интелектуалци. Интелигенцията е класа, прослойка, а интелектуалците са преди всичко индивиди и тяхната лоялност е по-скоро към някакъв вид интелектуално стремление."
За интелектуалците, за наградите и за избора, за творческата и икономическата изолация, за желанието за принадлежност към печелившата страна – можете да чуете повече в звуковия файл.
На 10 април сцената на Топлоцентрала ще се превърне в портал към една необикновена реалност. Публиката ще стане свидетел на премиерата на "Космосът на чудесата" – мултимедийна театрална продукция, която обединява наука, въображение и сценично изкуство в завладяващ спектакъл за живота в Космоса. От създателите на "Дългият път към звездите",..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg