Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Динко Стоев и надеждата да сме живи

4
Динко Стоев
Снимка: Ани Петрова

Художникът Динко Стоев за втори път показва свои работи в галерия „Стубел“. 

Неистов, тревожен, разтерзан, предизвикващ размисъл със своите големи платна, наситени с тежки пластове боя – характеристики на експресивния му стил, които познаваме. Този път той работи с малко неочакван персонаж – Дядо Коледа. 

Къде Динко Стоев търси и намира надеждата за оцеляване днес? 

Чуйте какво разказа в интервюто, което даде на откриването – за творческите си търсения и конкретно за изложбата, чието заглавие е SURVIVOR. 


Изложбата продължава до 22 октомври.

Динко Стоев е роден през 1958 г. в София, завършва живопис в Националната художествена академия в класа на проф. Иван Кирков. През 1994 г. специализира по програма на Британския съвет в Колежа по изкуствата в гр. Бат, Великобритания. Има участия в над 20 колективни изложби в България, Великобритания и Франция. Сред последните му самостоятелни изяви са изложбите в галерия „Райко Алексиев“ (2017) и в Есенни салони – Пловдив (2019).

Творби на Динко Стоев притежават както Националната художествена галерия и галерии в цялата страна, така и частни колекции и галерии в Германия, Великобритания, Нидерландия, Япония.

През 2018 г. Динко Стоев е удостоен с националната награда за живопис „Захарий Зограф“.

Снимки - Ани Петрова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10