Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хуморът като терапия

Шломо (Мони) Мошонов
Снимка: Eli Mohar, 2006

В Израел има едно изпитано средство срещу тъгата, предизвикана от всякакви бедствия – природни и социални – войни, епидемия, етнически конфликти. Това е хуморът. Разбира се, има просто клоунада, има и дълбока сатира, заради която неведнъж политиците са искали да затрият телевизионни или радио предавания. Но за народа това е глътката въздух, която им помага да преодолеят поредното изпитание. 

Един от най-изявените хумористи на Израел Мони Мошонов е с български корени – от Сливен. 

Комик, актьор в театъра и киното, режисьор, сценарист и телевизионен водещ, Шломо (Мони) Мошонов е роден през 1951 г. в Рамла, в семейство, което имигрира в Израел от София, България. Баща му Моше, който е учил право в София, продава текстилни стоки на пазара в Рамла. Мошонов израства в този град. След като учи драма в университета в Тел Авив, присъединява се в театъра Хайфа, като остава в групата за пет години. През 1977 г. прави първата си поява във филма "Masa Alunkot". Повече от 20 години е водещ на популярни развлекателни предавания в телевизията. През 2014 г. участва в българския филм "Пътят към Коста дел Маресме" – българското предложение за "Оскар" за „Най-добър чуждоезичен филм“.

С Мони Мошонов разговаря кор. на БНР в Тел Авив Искра Декало.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Габриела, Луиза, Пейо Пеев, Деян и София

Тийнейджърът в мен: Пейо Пеев

Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като  студийна група към Българското национално радио.  През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..

публикувано на 21.07.25 в 14:32