Байройтският фестивал отваря архивите си за Еврорадио и ефира на програма „Христо Ботев“. Спектакълът, който ще имате удоволствието да проследите в пълен запис (на 10 октомври от 20 часа) е на операта „Тристан и Изолда“ от Рихард Вагнер в документален запис от 23 юли 1952 г. с участието на солисти, Байройтския фестивален хор и Байройтския фестивален оркестър, дирижирани от Херберт фон Караян.
Караян – „вероятно най-известният диригент в света и една от най-могъщите фигури на класическата музика“, както го определя престижното издание „Ню Йорк таймс“. Мит, легенда дори символ на диригентската професия през ХХ век! Обожествяван и разпъван на кръст! Маестрото от Залцбург с респектиращ талант, изискващо съгласие поведение и магнетичен чар; който шофираше луксозните си коли и пилотираше личните си самолети, споделяше приживе: „Само музиката е способна да ме направи истински щастлив!“. „Мога да подмина някоя фалшива нота, но ако се свири в погрешно темпо – ставам агресивен. Същото е при летенето: не забелязваш скоростта. Щастието се идентифицира с усета за точно определен ритъм“. Именно точно този ритъм го изведе на върха и до впечатляващия брой концерти и оперни представления – 6000.
Действащи лица и изпълнители в „Тристан и Изолда“:
• Тристан – Рамон Винай, тенор
• Крал Марк – Лудвиг Вебер, бас
• Изолда –Марта Мьодл, сопран
• Курвенал – Ханс Хотер, бас
• Мелот – Херман Уде, баритон
• Брангена – Ира Маланюк, мецосопран
• Овчар – Герхард Щолце, тенор
• Кормчия – Вернер Фаулхабер, баритон
• Млад моряк – Герхард Унгер, тенор
Байройтски фестивален хор и Байройтски фестивален оркестър
Диригент – Херберт фон Караян
Съдържание на операта „Тристан и Изолда“ от Рихард Вагнер
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg