Байройтският фестивал отваря архивите си за Еврорадио и ефира на програма „Христо Ботев“. Спектакълът, който ще имате удоволствието да проследите в пълен запис (на 10 октомври от 20 часа) е на операта „Тристан и Изолда“ от Рихард Вагнер в документален запис от 23 юли 1952 г. с участието на солисти, Байройтския фестивален хор и Байройтския фестивален оркестър, дирижирани от Херберт фон Караян.
Караян – „вероятно най-известният диригент в света и една от най-могъщите фигури на класическата музика“, както го определя престижното издание „Ню Йорк таймс“. Мит, легенда дори символ на диригентската професия през ХХ век! Обожествяван и разпъван на кръст! Маестрото от Залцбург с респектиращ талант, изискващо съгласие поведение и магнетичен чар; който шофираше луксозните си коли и пилотираше личните си самолети, споделяше приживе: „Само музиката е способна да ме направи истински щастлив!“. „Мога да подмина някоя фалшива нота, но ако се свири в погрешно темпо – ставам агресивен. Същото е при летенето: не забелязваш скоростта. Щастието се идентифицира с усета за точно определен ритъм“. Именно точно този ритъм го изведе на върха и до впечатляващия брой концерти и оперни представления – 6000.
Действащи лица и изпълнители в „Тристан и Изолда“:
• Тристан – Рамон Винай, тенор
• Крал Марк – Лудвиг Вебер, бас
• Изолда –Марта Мьодл, сопран
• Курвенал – Ханс Хотер, бас
• Мелот – Херман Уде, баритон
• Брангена – Ира Маланюк, мецосопран
• Овчар – Герхард Щолце, тенор
• Кормчия – Вернер Фаулхабер, баритон
• Млад моряк – Герхард Унгер, тенор
Байройтски фестивален хор и Байройтски фестивален оркестър
Диригент – Херберт фон Караян
Съдържание на операта „Тристан и Изолда“ от Рихард Вагнер
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg