Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Долината на розите и на тракийските царе – контури и послания

Снимка: БТА

Доколко българи и чужденци разпознават Долината на розите и Долината на тракийските царе и чути ли са посланията на знаково световно културно наследство на територията на България в района на Казанлък и котловината?

Д-р Момчил Маринов, директор на Историческия музей „Искра“ в Казанлък, е уверен, че любознателните пътешественици намират пътя до паметниците и забележителностите в Долината, като през последните години достъпът до тях е качествено подобрен. Посещенията са възможни целогодишно, но има какво да се желае по отношение на туристическата реклама на обектите и дестинацията на национално стратегическо ниво, както и за задържането на туристите и посетителите за по-дълъг престой на място.

Тракийската гробница в Казанлък, датирана е в края на IV в. пр. Хр. – началото на III в. пр. Хр.

Долината на розите и на тракийските царе не са географски понятия, но получават изключителна популярност и сякаш се припокриват и допълват като контури и послания. Кръстник на Долината на розите може би е самият български народ, но на тракийските владетели остава и до днес д-р Георги Китов – покойният археолог и откривател на поредица от обекти в Казанлъшката котловина.

Къде избира да ни заведе в Долината и с кои храмове и гробници ни запознава директорът на ИМ „Искра“ в Казанлък д-р Момчил Маринов – чуйте още в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сирма Пенкова

Къде са лудите творчески идеи на комуникационната индустрия?

"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..

публикувано на 29.12.24 в 09:00
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54

2024 година през очите на правните консултанти в "Законът и Темида"

Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..

публикувано на 27.12.24 в 10:56

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..

обновено на 27.12.24 в 10:51