Тя е съвсем млада и категорична, че знае какво иска от живота си. Тя иска да бъде журналистка и е наясно какво трябва да даде професията ѝ на хората. Студентка е във ФЖМК на Софийския университет и е изключително взискателна към образованието си. Когато не учи, не пише, не редактира, като зам. гл. редактор на младежкия сайт „Слово 111“, и не печели конкурси, за какъвто ще стане дума в звуковия файл, който ви очаква, работи в книжарница. Казва, че обича тишината ѝ и възможността да чете. Много. Гостува на „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“ и ми позволява да цитирам един неин пост от ФБ профила ѝ:
„Не съм по тези постове и рядко говоря за постиженията си, но този път е различно. Тази година е различна.
Започвам с факта и той е, че съм единственият представител за България, номиниран за младежката европейска награда за журналистика Megalizzi – Niedzielski. Близо 600 души от ЕС и съседките на ЕС... и в тях, аз. Финалист измежду още 6 обещаващи млади журналисти от Европа.
От миналия октомври досега целият ми живот се преобърна. От редактор, през Еразъм+ участник във времена на пандемия и поддръжник на младежка медия, до тази международна номинация... И това са само първите 20 (години).
Животът наистина е такъв, какъвто си го направиш. Хубаво е да чуеш, че си от най-обещаващите млади журналисти на Европа. Хубаво е да знаеш, че носиш свободата на словото и че ти самият не си на 111-о място.
2020-а не е чак толкова зле. За мен е истинска възможност да преоткрия света.
И, да, можем да говорим, въпреки маските. Важното е да не спираме да го правим, въпреки всичко.“
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg