Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Метроном избра записи от ММФ „Софийски музикални седмици“

Три концерта от програмата на международния фестивал „Софийски музикални седмици“ ще представи „Метроном“ на 22 октомври от 19.30 часа. Това са концертът на Симфониета Шумен с диригент Станислав Ушев и солист Веско Стамболов, концертът на „Софийски солисти“ с диригент Пламен Джуров и солист Пламена Мангова и концертът на СФ с диригент Найден Тодоров и солист Светлин Русев. Ще следваме календарната им поредност.

Вечерта на 21 септември започна с Дивертименто от Панчо Владигеров, последвани от два клавирни концерта – на Марин Големинов и Хенрик Гурецки и на финала увертюра-фантазия на Пьотр Илич Чайковски „Ромео и Жулиета“. В предаването ще прозвучат двата клавирни концерта създадени с няколко години разлика. Солист е Веско Стамболов. Концертът за пиано и оркестър от Марин Големинов е изпълнен за първи път от Антон Диков и Софийската филхармония през 1976 г. под диригентството на автора.

Хенрик Гурецки написва концерта оп. 40 през 1980 г., като в оригинал е за чембало. Поръчката е от Полското радио. Посветен е на Елжбиета Хойнацка, която е и първият му изпълнител в Катовице заедно с оркестъра на полското радио и телевизия с диригент Станислав Вислоцки. След десет години в рамките на музикалната пролет в Познан е представена версията за пиано от Ярослав Сивински като пианист и Симфоничния оркестър на Познанската академия за музика с диригент Марчин Сомполински.

Вторият концерт е от 30 септември със „Софийски солисти“, Пламен Джуров и пианистката Пламена Мангова. В програмата бяха включени „Organum light“ от Добринка Табакова, Концерт за пиано и оркестър №2 на Феликс Менделсон и квартет във фа минор, оп. 95, №11 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен. В нашата програма се спираме на концерта в ре минор №2 оп. 40 от Менделсон. Версията, която беше изпълнена е със съпровод само на струнен оркестър и се представя за първи път у нас. Направена е от Паул Граф Валдерзее, редактор и музиколог на издателство Брайткопф. Оригиналната версия на концерта е създадена през 1837 г. по поръчка на фестивала в Бирмингам, а солист е бил сам авторът.

На 1 октомври концерт имаше Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров и солист Светлин Русев. Вечерта започна с „Просветлена нощ“ на Арнолд Шьонберг, и продължи с концерта за цигулка в ми минор, оп. 6 от Феликс Менделсон. Творбата е завършена през 1844 г. и вдъхновена от концертмайстора на Гевандхаус оркестър в Лайпциг Фердинанд Давид. Изпълнява се през 1845 г., а на пулта е Нийлс Гаде.
Разбира се не ще пропуснем и някои от бисовете, с които Пламена Мангова и Светлин Русев дариха публиката.

На финала една покана за среща - представяне на книгата на Боряна Ламбрева посветена на камерното творчество на проф. Павел Герджиков, което ще се състои на 23 октомври от 18 часа в залата на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20