На 24 октомври се навършат 91 години от рождението на големия български писател Йордан Радичков. Тази година е първото издание на Националната литературна награда за сборник с разкази, нова книга и изложба.
Събитията за празника започнаха на 23 октомври в гр. Берковица с откриване на изложбата с документални фотографии от пътуването на Йордан Радичков в Сибир, което довежда до написването на най-известния му пътепис „Неосветените дворове“. Представен е и най-известният сборник с новели на автора „Спомени за коне“, който събира в себе си истории за автора Емилиян Станев, за духове и нашествието на великия китайски народ по целия свят, и един от най-запомнящите се текстове на автора – „Спомени за коне“, дал име на сборника.
На 24 октомври, рождения ден на Йордан Радичков, за първи път се връчват наградите от новата Национална литературна награда „Йордан Радичков“. Тя се присъжда за най-добри сборници с разкази, появили се през последните две години. Лауреатът, освен парична премия, ще получи и отличителния знак на конкурса – бронзова статуетка, изработена безвъзмездно от скулптора Емил Попов, който претворява една от най-известните рисунки на Радичков от сборника „Хора и свраки“.
Над 50 заглавия от български автори участват в новия национален литературен конкурс. Журито селектира 10 сборника за голямата награда. Имената на победителите ще станат ясни на 24 октомври по време на официална церемония по награждаването в Берковица. Наградите ще връчи Георги Господинов – председател на тазгодишното жури. В програмата са предвидени още литературен базар с номинираните книги и среща разговор с проф. Младенова и проф. Добчев, които ще разкажат за работата си с писателя.
Номинирани автори и сборници за НЛН „Йордан Радичков“ 2020 г.
Антония Апостолова, „Потъване в мъртво море“, изд. „Жанет 45“; Велина Минкова, Бразилски храст“, изд. „Колибри“; Деян Енев, „Лала Боса“, изд. „Рива“; Зорница Гъркова, „Те никога не казват“, изд. „Фама“; Иван Сухиванов, „Хендрикс и още свобода‘, изд. „Либра Скорп“; Йорданка Белева, „Кедер“, изд. „Жанет 45“; Константин Петров, „Ловци на пеперуди“, изд. „Жанет 45“; Палми Ранчев, „Тази вечер нищо не е случайно“, изд. „Жанет 45“; Пламен Антов, „Голямо червено слънце, самотни електрически светлини“, изд. „Ерго“; Соня Тодорова, Незнайните образи хорски“, изд. „Колибри“
Йордан Радичков – внук на писателя, и Горан Атанасов – писател, общински съветник и организатор на честванията в Берковица, разказват подробности в "Артефир". Чуйте разговора в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg