На 24 октомври се навършат 91 години от рождението на големия български писател Йордан Радичков. Тази година е първото издание на Националната литературна награда за сборник с разкази, нова книга и изложба.
Събитията за празника започнаха на 23 октомври в гр. Берковица с откриване на изложбата с документални фотографии от пътуването на Йордан Радичков в Сибир, което довежда до написването на най-известния му пътепис „Неосветените дворове“. Представен е и най-известният сборник с новели на автора „Спомени за коне“, който събира в себе си истории за автора Емилиян Станев, за духове и нашествието на великия китайски народ по целия свят, и един от най-запомнящите се текстове на автора – „Спомени за коне“, дал име на сборника.
На 24 октомври, рождения ден на Йордан Радичков, за първи път се връчват наградите от новата Национална литературна награда „Йордан Радичков“. Тя се присъжда за най-добри сборници с разкази, появили се през последните две години. Лауреатът, освен парична премия, ще получи и отличителния знак на конкурса – бронзова статуетка, изработена безвъзмездно от скулптора Емил Попов, който претворява една от най-известните рисунки на Радичков от сборника „Хора и свраки“.
Над 50 заглавия от български автори участват в новия национален литературен конкурс. Журито селектира 10 сборника за голямата награда. Имената на победителите ще станат ясни на 24 октомври по време на официална церемония по награждаването в Берковица. Наградите ще връчи Георги Господинов – председател на тазгодишното жури. В програмата са предвидени още литературен базар с номинираните книги и среща разговор с проф. Младенова и проф. Добчев, които ще разкажат за работата си с писателя.
Номинирани автори и сборници за НЛН „Йордан Радичков“ 2020 г.
Антония Апостолова, „Потъване в мъртво море“, изд. „Жанет 45“; Велина Минкова, Бразилски храст“, изд. „Колибри“; Деян Енев, „Лала Боса“, изд. „Рива“; Зорница Гъркова, „Те никога не казват“, изд. „Фама“; Иван Сухиванов, „Хендрикс и още свобода‘, изд. „Либра Скорп“; Йорданка Белева, „Кедер“, изд. „Жанет 45“; Константин Петров, „Ловци на пеперуди“, изд. „Жанет 45“; Палми Ранчев, „Тази вечер нищо не е случайно“, изд. „Жанет 45“; Пламен Антов, „Голямо червено слънце, самотни електрически светлини“, изд. „Ерго“; Соня Тодорова, Незнайните образи хорски“, изд. „Колибри“
Йордан Радичков – внук на писателя, и Горан Атанасов – писател, общински съветник и организатор на честванията в Берковица, разказват подробности в "Артефир". Чуйте разговора в звуковия файл.
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря книгата "Изгнание и музика" на швейцарския писател, преводач, преподавател в Лозанския университет, философ и културолог Етиен Барилие. Авторът несъмнено е изключително ерудиран, книгата му е..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо Мастъроф, Джон Кандър и Фред Еб. Постановката на Ребека Фрекнал в нюйоркския The August Wilson Theatre , трансформиран до неузнаваемост, върви под заглавието "Кабаре в клуба Кит Кат"...
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..
"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..
Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg