Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот на килограм срещу хранителните разстройства

Снимка: Pexels

Днешните дигиталнородени деца, тъй нареченото поколение Z, расте в социалните мрежи и често става жертва на нездрави модели, непрекъснато сравнение с приятели, познати, знайни и незнайни инфлуенсъри. Това е поколението, което прекарва най-много време в дома на родителите си, (принудителното затваряне засили тази тенденция), същевременно е най-изолирано от своите родители и близки и живее във виртуалното пространство.

Това са част от предпоставките за увеличението на случаите на хранителни разстройства.

"Живот на килограм" е благотворителен проект на психолози, който вече четири години достига до учениците между 12 и 18 години. Целта е да ги предпази от хранителни разстройства като анорексия, булимия, хиперфагия, орторексия и други.  

В "Нашият ден" гостува Любомира Манчева, психолог и психотерапевт, една от съдзателките на проекта, както и д-р Райна Стоянова, специализант ендокринолог.

"Хранителните проблеми са проблеми на психиката – това все още не се осъзнава напълно, каза Любомира Манчева. Във връзка с това все още съществуват редица заблуди, включително тази, че предимно момичетата и жените страдат от хранителни разстройства.

Свръхтренирането също е аспект на хранително разстройство и то често се среща при момчетата. Много от проявите на хранителното разстройство се покриват с тези на зависимостите.

За какво трябва да следим като родители?

1. Как реагира детето на себе си? Приема ли се, харесва ли се. Най-често пътят към хранителното разстройство започва от нехаресване и неприемане на себе си.

2. Дали започва да се храни селективно? Започва ли да избягва определена хранителна група – дели ли храните на "забранени" и "позволени".

3. Уединява ли се по време на хранене – започне ли да търси обяснения и оправдания да не е на масата, трябва да внимаваме.

Това са първите предупредителни сигнали, че нещо не е наред и не бива да ги пропускаме, защото процесът на лечение трае двойно повече от процеса на разболяване и в него се включват различни специалисти – от ендокринолози до психолози.

И ако спусъкът за отключване на хранително разстройство най-често е психически, тези разстройства имат разрушителен ефект върху организма – д-р Райна Стоянова говори за проблемите, до които те водят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светлината на света

В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..

публикувано на 13.07.25 в 09:45

Веселин Стойнев: Може да се окаже, че дори еврозоната не е финална гаранция за нас

Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в Закона за Комисията за противодействие на корупцията и пет години откакто Христо Иванов и Ивайло Мирчев дебаркираха на брега на Росенец пред летния сарай на Ахмед Доган , коментира в "Мрежата" по..

публикувано на 13.07.25 в 08:55
Спас Спасов

Спас Спасов: Ние вече сме в автократичен режим и в момента той укрепва позициите си

Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..

публикувано на 12.07.25 в 08:55
Георги Стоев

Георги Стоев: Посланието на ЕК е – ние ви приемаме, защото не искаме да ви дадем на СССР

Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията  създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Стоев , икономист, автор на платформата..

публикувано на 11.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Наследен имот – право на придобиване

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..

публикувано на 11.07.25 в 14:35