Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живот на килограм срещу хранителните разстройства

Снимка: Pexels

Днешните дигиталнородени деца, тъй нареченото поколение Z, расте в социалните мрежи и често става жертва на нездрави модели, непрекъснато сравнение с приятели, познати, знайни и незнайни инфлуенсъри. Това е поколението, което прекарва най-много време в дома на родителите си, (принудителното затваряне засили тази тенденция), същевременно е най-изолирано от своите родители и близки и живее във виртуалното пространство.

Това са част от предпоставките за увеличението на случаите на хранителни разстройства.

"Живот на килограм" е благотворителен проект на психолози, който вече четири години достига до учениците между 12 и 18 години. Целта е да ги предпази от хранителни разстройства като анорексия, булимия, хиперфагия, орторексия и други.  

В "Нашият ден" гостува Любомира Манчева, психолог и психотерапевт, една от съдзателките на проекта, както и д-р Райна Стоянова, специализант ендокринолог.

"Хранителните проблеми са проблеми на психиката – това все още не се осъзнава напълно, каза Любомира Манчева. Във връзка с това все още съществуват редица заблуди, включително тази, че предимно момичетата и жените страдат от хранителни разстройства.

Свръхтренирането също е аспект на хранително разстройство и то често се среща при момчетата. Много от проявите на хранителното разстройство се покриват с тези на зависимостите.

За какво трябва да следим като родители?

1. Как реагира детето на себе си? Приема ли се, харесва ли се. Най-често пътят към хранителното разстройство започва от нехаресване и неприемане на себе си.

2. Дали започва да се храни селективно? Започва ли да избягва определена хранителна група – дели ли храните на "забранени" и "позволени".

3. Уединява ли се по време на хранене – започне ли да търси обяснения и оправдания да не е на масата, трябва да внимаваме.

Това са първите предупредителни сигнали, че нещо не е наред и не бива да ги пропускаме, защото процесът на лечение трае двойно повече от процеса на разболяване и в него се включват различни специалисти – от ендокринолози до психолози.

И ако спусъкът за отключване на хранително разстройство най-често е психически, тези разстройства имат разрушителен ефект върху организма – д-р Райна Стоянова говори за проблемите, до които те водят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47