Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Будност и бъдеще

Снимка: Rawpixel

Помниш ли, уважаеми читателю/слушателю, приказката за тримата братя и златната ябълка? Само третият брат, воден от идеята да се сдобие със златната ябълка, останал буден през цялата нощ и успял да унищожи триглавата ламя. Останал буден, защото жертвал нещо от себе си... Пътят му по-нататък бил осеян с трудности, в борбата с които той загубил наивността и глупостта си, но спечелил царство. А като се оженил за царската дъщеря, станал и цар. Поуката е проста: само който е буден,  само той има бъдеще и царство...

Лилия СтареваИмаме ли бъдеще, ако оставим грижите на ежедневието да приспят духа ни, ако забравим кодираното във фолклора ни или стореното и завещано от предците ни? 

В търсене на тези отговори и на връзката между будност и бъдеще разговаряхме с писателката етнограф д-р Лилия Старева и Райна Манджукова – бесарабска българка, експредседател на Държавната агенция за българите в чужбина.

„Ние, бесарабските българи, продължаваме да искаме да се докажем, че сме българи“ – това пък, емоционално по телефона от Украйна, сподели бесарабската българка Райна Манджукова.

Чуйте в звуковия файл какво още казаха Райна Манджукова и д-р Лилия Старева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45

Ученици събират семейни спомени за историята на родния си край

Разкази за паметни събития, местни легенди, стари снимки, книги и тефтери… всички те са малки парченца от "голямата" история. Има ги във всяко семейство и селище. Много от тях си отиват заедно с хората, които ги помнят, и изоставените сгради, които се рушат. Могат да имат и по-щастлива съдба, ако попаднат в добри ръце и не просто бъдат опазени, но и..

публикувано на 11.05.24 в 10:25
доц. Борислав Павлов

Физическият факултет на СУ е с богата програма на Софийския фестивал на науката

Закриващото събитие на ХІV Софийски фестивал на науката е посветено на най-вдъхновяващия проект на ХХ век – основаването на Европейския център за ядрени изследвания – ЦЕРН , както и 25-годишнината от българското участие в най-амбициозния проект на човечеството. То ще се проведе на 12 май в зала "Космос" .  На учените в ЦЕРН дължим интернет, надяваме..

публикувано на 11.05.24 в 08:15
акад. Никола Съботинов

Разработват се нов вид лазери със свръхкъси импулси на излъчване

50 години от разработването на лазера с пари на меден бромид от акад. Никола Съботинов бяха отбелязани на научна сесия в Българската академия на науките. Идеята на акад. Никола Съботинов за създаване на нискотемпературен меден лазер в България е реализирана през 1974 г., когато под неговото ръководство в Института по физика на твърдото тяло (ИФТТ) е..

публикувано на 10.05.24 в 16:05
Музеят на Троя

Музеят на Троя – един от най-важните съвременни археологически музеи в света

"Миналото е навсякъде. Реликви, истории, спомени заливат човешкия опит. Всяка отделна следа на миналото накрая изчезва, но заедно те са безсмъртни", пише американският историк и географ Дейвид Лоуентал, който казва, че днес почти всеки ден се открива поне по един нов музей някъде по света. А ние този път ще погледнем към един нов музей, който събира..

публикувано на 10.05.24 в 14:10