Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константина Петкова – една звезда от Ню Йорк до село Пчеларово

Снимка: Константина Петкова/ФБ страница

Константина Петкова е от хората, които наричаме истински съвременни будители. Завършила е оперно пеене и оперно-драматична режисура в академия "Санта Чечилия", а в момента нейното име се свързва и с направения от нея артцентър в село Пчеларово, близо до град Добрич. 

Там вече доста години се събира цветът на българската интелигенция. Историята на нейния живот е като сценарий на филм, който преминава между България, Италия и САЩ. Голямата си музикална кариера започва като солист в състава "Виртуозите на Рим", с който концертира из цяла Европа. По-късно, докато е в Париж, тя получава покана да замине за САЩ. 

Макар да се колебае дълго, в крайна сметка се възползва от предложението и се озовава американския град Блумингтън, където известно време преподава в местния университет. Скоро след това се мести в Ню Йорк, където започва да си сътрудничи с културния елит в града. Прави своя театрална трупа и започва да се развива като театрален режисьор.  Дебютното ѝ представление в Ню Йорк "Самодиви, самовили" е на български език, а в процеса на работа по текста тя си сътрудничи с големия наш писател Емилиян Станев. 

След премиерата се запознава и с Христо Явашев - Кристо, с когото по-късно решават да направят още едно българско представление – "Нестинарки". В разговора на водещата Ирина Вълчанова с Константина Петкова става ясно защо в крайна сметка това представление не се осъществява. Можете да научите още и за кариерата ѝ на актриса и работата и познанствата ѝ с личности като Федерико Фелини, Микеланджело Атониони и Милош Форман. 

А в края на разговора – изключително интересна история за създаването на артцентъра в родното ѝ село Пчеларово, където Константина Петкова продължава завета на своя дядо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Воденичаров

Щастието в малките неща на Доминиканската република и други приключения

Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..

публикувано на 15.07.25 в 17:10

Вечер на отворените врати в галерия "Теа Алба" с Иво Стаменов Отто

"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история.  Изложбата ще продължи до 19..

публикувано на 15.07.25 в 16:47
Диан Костов и Милена Ташкова

Диан Костов и Милена Ташкова и тяхната Молитва за неразрушимото

На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..

публикувано на 15.07.25 в 16:00
Елица Матеева

Кинокритикът Елица Матеева: Отказваме да работим заедно и да се вслушваме в другия

Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата"  с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..

публикувано на 15.07.25 в 14:55
Никола Цветанов, Борис Чеширков и Велин Манов (от ляво надясно)

Ново поколение в съвременното изкуство в изложбата Made in Leshten vol.4

Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..

публикувано на 15.07.25 в 10:05