Части от болниците да се реорганизират и да специализират само в лечението на Covid-19, големите болници да разкрият по още 200 легла, а хотелите да са в готовност за настаняване на хора при нужда. Това разпореди премиерът Бойко Борисов по време на видеоконферентното заседание на правителството.
"Предвид изминалия уикенд, в които хора нямаше къде да бъдат настанени, смятаме, че тази мярка е необходима, каза адвокат Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация.
Важно е да се успокоим и това ще стане по-бързо, ако се направи реорганизация на болничните легла и отделения, както и ако се въведат единни критерии за хоспитализация, както и прокотоли за проверка на състоянието на болните. Така хората ще са спокойни, че ако домашното лечение не дава резултат, ще могат да постъпят в болница и да бъдат лекувани."
Има ли правно основание съпротивата срещу мерките, свързани с коронавируса?
"Факт е, че поставянето под карантина, от една страна, се ограничава правото на придвижване, от друга – възниква право на компенсация за това време. По тази причина е наложително да се приемат допълнителни мерки за обезпечаване на хората, поставени под карантина, а и на работодателите", каза адвокат Димитрова.
Друг аспект е наложилата се напоследък самоизолация – няма пречка за такова действие, стига да е съгласувано с работодателя.
Какво се случва, когато детето се постави в карантина – какво става с родителите в този момент?
Тези случаи също ще зачестят, тъй че трябва спешно да се приемат мерки, които да обезщетят родителите, част от които вече са използвали всички възможности да отпуск за гледане на дете при предишния локдаун.
Чуйте целия разговор с адвокат Свилена Димитрова за правата и задълженията на болниците и пациентите в ситуацията на коронакриза.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg