Клиниката по алергология на Александровска болница е включена в международен експертен център за лечение и проследяване на пациенти с уртикария. Доц. Мария Стаевска, началник на Клиниката по клинична алергология на УМБАЛ „Александровска“ и ръководител катедра в Клиничен център по алергология, Медицински факултет, Медицински университет в София, е гост в предаването "За здравето".
Кожни и алергични реакции при заразени с Covid-19
"Да. Това не е много изненадващо. Около 20% от пациентите с Covid-19 имат и кожно засягане. Основно тази болест засяга горните дихателни пътища, за съжаление при част от пациентите засяга и долните дихателни пътища. И невролози, и кардиолози съобщават, че има засягане и на други органи."
Астма – алергичен произход
"Пулмолози и алерголози обикновено лекуват астмата. Тя е болест на дихателната система, това е една от най-често срещаните алергични болести – най-честата астма е алергична. От една страна, алергичните пациенти са в по-добра позиция в условия на Covid, защото се оказа, че алергичните пациенти имат по-малко рецептори, за които може да се захване вирусът, и те реално боледуват по-леко и по-рядко. Това, което изненада и китайските учени в началото на пандемията, е, че при тежко болните от Covid-19 рядко има алергични хора и хора с алергична астма. От друга страна обаче, пациентите с неалергична астма, наистина са в по-голям риск от по-тежко протичане на болестта. Така че ние много внимаваме и много обгрижваме пациентите, особено с тежка астма. В момента има изключително голям скок в развитието на медицината за лечение на тежка астма – а именно биологичната терапия. Слава богу, тя е достъпна и в България – Здравната каса плаща това скъпо лечение.
Над 200 000 души у нас страдат от уртикария
"Не всеки обрив е уртикария. 0,5% е честотата, разбира се, в някои европейски страни достига до 1%. Това е хроничната уртикария. Тя е болест, която продължава много дълго време. Проблемът най-често е вътрешен – или е автоимунен, или е автоалергичен. Нашата клиника е спициализирана в грижата за уртикарията – работим на световно ниво."
Предвижданията са до десетина година 50% от световното население ще страда от алергични болести
"Да, алергичните болести са много чести и това, за съжаление, е тенденцията в съвременния свят. Аз непрекъснато съм говорила за това как трябва да излезем от стерилния начин на живот, който водим. Но, каква ирония, а сега отидохме в другата крайност – няма как..."
Мерките
"Да, знаете, че дезинфектантите дразнят астматиците. Аз имам една друга група със свръхреактивност на горните дихателни пътища, които се чувстват изключително зле – кашлица, задух, ринитни проблеми... Непрекъснатото миене и дезинфектиране на ръцете води до много контактни дерматити."
Доц. Стаевска препоръча да се използват емолиенти след дезинфекция. Няма как да не си мием често ръцете, но след това може да се сложи емолиентен крем. Крем, който да възстанови липидната мантия на кожата.
Д-р Мария Стаевска информира за течащите в момента безплатни консултации чрез платформата Healee.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg