Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заедно за по-добра грижа

17 ноември Ден на недоносените деца

Снимка: БГНЕС

Когато става въпрос за недоносени бебета, обикновено на преден план излиза въпросът за кувьозите и апаратурата, но всъщност не това е големият проблем.

Повечето неонатологични отделения в страната вече разполагат с нужната апаратура, но – като цялата сфера на здравеопазването – имат хроничен недостиг на кадри.

Липсват не само здравни специалисти, но и социални работници, и психолози за неонатологичните отделения в страната. От водеща необходимост е и осигуряването на психологическа подкрепа за неонатологичните екипи, тъй като тяхната работа е изключително тежка и свързана с овладяване на ежедневни кризисни ситуации, които неминуемо водят до професионално прегаряне при липса на подходяща грижа за екипите.

Друг проблем пред грижата за недоносените бебета е пандемията. В момента родители не се допускат до отделенията, а контактът родител – дете играе ключова роля за бързото и резултатно възстановяване на бебетата. 

"През последните месеци дори СЗО излезе с препоръки, които насърчават бебетата да не бъдат разделяни от родителите им заедно с подходящи предпазни мерки, каза Маргарита Габровска от фондация „Нашите недоносени деца“. Идеята е майката и бебето да бъдат оставени заедно през цялото денонощие, когато това е възможно. Да бъде насърчавано и кърменето, кенгуру-грижите. Няма до момента данни, че през кърмата може да се предаде коронавирус."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35