В последните няколко месеца темата за конституцията даде поле за множество дебати. Те имат своето основание, тъй като това е най-важният писмен документ, който урежда отношенията между държавата и нейните граждани. Конституцията може да бъде закупена във всяка една книжарница, но малцина обаче са тези, които посягат към нея, за да се запознаят отблизо със законите. Причината често се крие в неразбиране на написаното.
Но ако случайно попаднете на илюстрованите конституции на Чехия и Словакия, ще видите, че това съвсем не е така. Няколко съвременни творци са се заели с трудната задача да направят конституцията на своите държави разбираема, интересна и достъпна за повече хора. Техният проект може да бъде видян до края на ноември в Чешкия център под формата на изложба „Нарисуваната конституция“ в рамките на MELBA Sofia Design Festival 2020.
Проектът е реализиран първо в Словакия. Автор на концепцията е Адам Берка в сътрудничество с илюстратора Андрей Коленчик и графичния дизайнер Борис Мелуш, а книгата е сред финалистите на словашката награда за дизайн. Малко по-късно този проект е осъществен и в Чехия. Оформлението е на Никола Климова-Яничкова, а рисунките – на илюстратора Индржих Яничек, който получава отличието „Илюстратор на годината“ на чешките награди Grand Design през 2018 г., а самата книга достига 2-ро място в категорията за професионална литература в наградите Най-красива чешка книга на годината.
Какъв е поводът за това любопитно начинание и наистина ли конституцията така става по-разбираема, разказва Димана Иванова, координатор литературни и образователни проекти към Чешкия център в София.
На 23 април под надслов "Това е толкова ъндърграунд" се открива фестивалът за пърформънс изкуство "София ъндърграунд". Събитията в програмата му продължават до 27-и, неделя. Тази година фестивалът задава въпроса може ли ъндърграундът да остане под земята и каква е ролята му в съвременния артистичен свят. Доколко социалните медии, навикът на..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст акцентът е въздействието на музиката върху децата, това обясни и режисьорът Христо Ботев Станчев. Точно както повелява историята той вплита в едно приключение група животни – магаре, куче, котка и..
На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години. Разказва,..
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg