Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясен Григоров, един човек с тяло

Ясен Григоров
Снимка: Издателство "Точица"

Можем ли да се припознаем в тази „малка книжка“? На гърба ѝ ни казват, че ще ни „спипа натясно“, че ще ни „разбере, утеши“. Нас и повечето ни демони... Заглавието е неологизъм – „Телогинариум“. Форматът е като на тефтерче с твърди корици, такова от миналото, когато пишехме там някакви лични неща между задачите за деня и седмицата... Вътре има рисунки и притчи, които започват с „Един човек...“, който в епилога среща „друг човек“. Но преди това са алегориите, фантазмите, историите в този „физиолог“, в този „бестиарий“ на човешкото тяло... Магична книга, която ни вкарва навътре в нас, намига ни сред сериозните неща, за които разказва, развихря ни въображението и ни предизвиква с фигурите на Ясен Григоров – художник и автор на това книжно съкровище.

Ето какво казва в предговора на книгата Марин Бодаков: „Бях някъде на 40, когато осъзнах, че имам тяло. Още не знаех, че имам правото това тяло да е уязвимо, неопределено, безгранично. Камо ли, че имам правото да говоря открито за него. Сега в хода на деня забравям болките, поне физическите болки, с които се будя. Имам повече тяло, отколкото бих искал. Някога бях писал, че нарастват необитаемите му части. После наистина се случи. Сега – като на героя от началото на тази жестока книга – паник атаките излизат от мен като глави. В същото време се усещам уморен и отвратен, тежък и ненужен. И почти няма с кого да го споделя. Скоро ще стана на 50. Вече знам, че тялото ми е неологизъм. Телогинариум. Че съм игра на думи. Че от мен пробива нещо чудовищно, нещо немъжко, нещо въображаемо. Че може и да не знача нищо. Че се появявам и изчезвам, без да искам. Вече знам, че съм Човек.“ 

Чуйте Ясен Григоров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия"

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...

публикувано на 17.02.25 в 16:16

Трилърът "Конклав" е най-добрият филм според наградите БАФТА

Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много  категории от всички останали, цели..

публикувано на 17.02.25 в 14:55
Олег Чернев (вдясно) и Антон Митов

Антон Митов представя: Изложбата на рисуващи артисти "В памет"

Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец.  Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..

публикувано на 17.02.25 в 12:43

Втора книга на Мануел де Педроло на български език

Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..

публикувано на 17.02.25 в 12:10

Национална изложба с конкурсен характер показва творби малък формат в Габрово

Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..

публикувано на 17.02.25 в 10:35