Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясен Григоров, един човек с тяло

Ясен Григоров
Снимка: Издателство "Точица"

Можем ли да се припознаем в тази „малка книжка“? На гърба ѝ ни казват, че ще ни „спипа натясно“, че ще ни „разбере, утеши“. Нас и повечето ни демони... Заглавието е неологизъм – „Телогинариум“. Форматът е като на тефтерче с твърди корици, такова от миналото, когато пишехме там някакви лични неща между задачите за деня и седмицата... Вътре има рисунки и притчи, които започват с „Един човек...“, който в епилога среща „друг човек“. Но преди това са алегориите, фантазмите, историите в този „физиолог“, в този „бестиарий“ на човешкото тяло... Магична книга, която ни вкарва навътре в нас, намига ни сред сериозните неща, за които разказва, развихря ни въображението и ни предизвиква с фигурите на Ясен Григоров – художник и автор на това книжно съкровище.

Ето какво казва в предговора на книгата Марин Бодаков: „Бях някъде на 40, когато осъзнах, че имам тяло. Още не знаех, че имам правото това тяло да е уязвимо, неопределено, безгранично. Камо ли, че имам правото да говоря открито за него. Сега в хода на деня забравям болките, поне физическите болки, с които се будя. Имам повече тяло, отколкото бих искал. Някога бях писал, че нарастват необитаемите му части. После наистина се случи. Сега – като на героя от началото на тази жестока книга – паник атаките излизат от мен като глави. В същото време се усещам уморен и отвратен, тежък и ненужен. И почти няма с кого да го споделя. Скоро ще стана на 50. Вече знам, че тялото ми е неологизъм. Телогинариум. Че съм игра на думи. Че от мен пробива нещо чудовищно, нещо немъжко, нещо въображаемо. Че може и да не знача нищо. Че се появявам и изчезвам, без да искам. Вече знам, че съм Човек.“ 

Чуйте Ясен Григоров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Shapeshift: Прекалено ли е да мечтаем за утопия?

Предстои второто издание на фестивала Shapeshift , изследващ процесите на технологична трансформация и пресечната точка между човека, изкуството и иновацията. Домакин на тридневното събитие (31 май – 2 юни) , което включва лекции, работилници, изложби, кинопрожекции, музика и технологични демонстрации, е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" . Повече за..

публикувано на 23.05.24 в 09:17

Четене с разбиране като игра

Платформата "Книговище" връчи годишните си награди от Априлското състезание по четене с разбиране. В него взеха участие десетки деца от цялата страна. Искра Джанабетска, една от създателките на "Книговище", говори в "Какво се случва" за положителните практики, които насърчават децата да четат. "Когато започнахме "Книговище" заехме един работещ..

публикувано на 23.05.24 в 08:14

Феникс Върбанов с нова изложба и стихове в галерия "Аросита"

Изложбата на Феникс Върбанов " Swell / Мъртво течение " представя автора в нова светлина. Творбите в нея са едновременно близки, но и различни от показаното в наскоро завършилата изложба "Пулсации", в галерия "Стубел". Тук, освен произведения, изпълнени в характерната колажна техника, художникът представя рисунки и литографии. Феникс Върбанов..

публикувано на 22.05.24 в 16:08

"Вазовчета" подаряват песен на всички българи по света за 24 май

Организираното от сдружение "Христо Ботев" Българско неделно училище "Иван Вазов" в Париж отбеляза десет успешни и щастливи години от своето създаване. В театър "Св. Леон" на 19 май се събраха стотици Вазовчета: деца от присъствената и дистанционната форми на обучение, техни родители, бивши ученици и учители, български и френски приятели на училището,..

публикувано на 22.05.24 в 12:00

Дечко Узунов. Съзидания

" (…) Това, което си създал, това е твоят живот." Дечко Узунов През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата..

публикувано на 22.05.24 в 11:18