Да се удържа през годините непрестанно високо ниво на текстовете, които едно литературно списание публикува, не е лесна задача. „Страница“ се справя сякаш без проблем с това, но вероятно само редакторите на обичаното пловдивско списание си знаят какво им струва и като финансиране (благодарение на Община Пловдив), и като работа – труд, вероятно неовъзмезден.
Поезия, проза, публицистика, анализи, рецензии за нови книги, обзори, статии – списанието продължава да запознава читателите си с най-новото и интересното, случващо се в литературния свят. Затова подкрепата от тяхна страна е извънредно необходима.
Новият брой започва с поезия и есета на Георги Борисов в юбилейната му година, както и текст на Гергина Кръстева за него. В него можем да прочетем поезия от Людмила Миндова, Никола Петров, Петър Чухов, София Бранц, Рутхер Копланд, Гидо Гезеле, както и статия от Гергина Кръстева за лириката на 2019. Публикувано е и нейно интервю с писателя Галин Никифоров. Анна Топалджикова, Румяна Чолакова, Николай Петков, Сигизмунд Кржижановски и Магда Сабо са представени с откъси от белетристичните им творби.
Отново можем да проследим критическите страници за различни книги, а в рубриката Литературен университет – статии на Александър Христов и Антон Стайков. Съставител на броя е Борис Минков.
Повече за новия брой можете да научите от разговора с Борис Минков, председател на Сдружение „Литературна къща“, Пловдив, което издава списанието.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg