Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нощ на театрите за осми път в България

Снимка: theatresnight.org

„Едно място, което ни събира“ – под това мото ще премине осмата Нощ на театрите, която идва на 21 ноември.

Тази година може и да е изпитание за срещите ни с изкуството на живо, но мястото и значението на театъра си остават все така важни. И когато животът ни поднася дистанция, ние ще я превърнем в заедност, казват организаторите от фондация „Арт Проджектс“ и асоциация „Информбюро“.

Програмата включва представления на живо в десет български града – София, Пловдив, Варна, Стара Загора, Благоевград, Бургас, Шумен, Габрово, Кърджали и Плевен – при спазване на всички мерки за безопасност, както и редица онлайн излъчвания и специални събития.

Символичното начало на театралния празник ще бъде поставено в 10 часа на 21 ноември с онлайн излъчване на детското представление „Хензел и Гретел“ на Симона Нанова и Емил Пеняшки. В него за първи път ще има жестомимичен превод, за да могат повече деца в България и извън нея да се докоснат до магията на театъра. Жестомимичната адаптация ще бъде осъществена благодарение на фондациите „Заслушай се“ и „Силата на глухите деца“.

Сред акцентите в програмата е и специалното открито 6-часово студио „Една среща, която ни събира“. Live Cam-ът започва от 11.30 часа на фейсбук страницата на Нощта на театрите. Някои от темите на разговорите са „Шоуто трябва да продължи… онлайн“, „Победите и загубите в театъра“, „Театралното бъдеще“, „Мислите оформят реалността“, „Приключения със сърцето“, „Светлината в театъра през погледа на младите актьори“, „Огледала и дим“. Сред специалните гости ще бъдат режисьорите Явор Гърдев, Стайко Мурджев, драматургът Александър Секулов, актьорите Владимир Пенев, Юлиан Вергов, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Карамазов, Ованес Торосян, Константин Еленков, Теодора Духовникова, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Боряна Братоева, прима балерината Марта Петкова, премиер солистът Никола Хаджитанев и диригентът Максим Ешкенази. А оперната певица Ина Кънчева и перкусионистката Василена Серафимова ще се включат пряко от Париж, за да разкажат за премиерата на „СамоДиви“ във френската столица.

Нощта на театрите в България е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2020 година.

Каква програма да очакваме от осмото издание на Нощта на театрите, разказа в „Артефир“ Мария Панайотова, представител на организаторите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пиесата "Швейцария" за първи път на българска сцена

Най-новото заглавие в репертоара на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Швейцария" от Джоана Мъри-Смит. Този текст на авторката се поставя за първи път на българска сцена. "Пиесата ни среща с Патриша Хайсмит, когато тя вече живее като отшелник в алпийската страна и няма намерение да публикува повече романи. В дома ѝ пристига енигматичен..

публикувано на 11.02.25 в 08:55

София посреща най-доброто от италианското планинарско кино

За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното.  Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..

публикувано на 11.02.25 в 08:35
проф. Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011)

Литературният обмен между България и Полша

Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература.  Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска.  Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..

публикувано на 10.02.25 в 16:30

Танцът като социална принадлежност за възрастни хора

"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..

публикувано на 10.02.25 в 16:04

Изкуството триумфира в повече от една форма в "Сълза и смях"

"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" .  В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..

публикувано на 10.02.25 в 15:06