Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на планината

Снимка: Жоро Хаджиев

Откриваме госта на рубриката "Радиоавтограф" на една поляна високо в Стара планина, близо до село Горановци. Това е Жоро Хаджиев -  музикант и фотограф със спортен дух, чиято най-голяма страст е да открива привидно забравени високопланински  населени места, за да разкаже после историите им. 

 Страстта към пътуване при него е семейна традиция, за което е свидетелството и фамилията, която носи  -  дядото на неговия прадядо стига до Йерусалим и става хаджия. 

Днес Жоро продължава тази пътешественическа традиция, като я комбинира със страстта си към моторите. На първата си забравена махала в Стара Планина се натъква случайно, още докато е състезател по мотоциклетизъм, а с нея открива и страстта си към планинските населени мести.

Макар никога да не е пренебрегвал равнините, за него именно планините носят най-много много приятни преживявания, защото в тях открива чувствата, събитията и историческите факти, които му носят най-голямо удоволствие.


Жоро Хаджиев подхожда като истински изследовател към местата, които посещава. Прави предварително проучване, интервюира местните хора и събира митове, предания и история, като не пропуска да документира фотографски приключенията си. 

Прави това, защото иска да споделя преживяванията с хората, които по една или друга причина не могат като него да пътешестват из забравените кътчета в нашите планини. За своя мисия е приел и запазването на паметта за тези места, чрез спомените на малкото останали в тях хора - традициите, историческите истини и неписаните разкази, които се предават от уста на уста, докато все още има кой да ги чуе. 

В разговора ще научите за местата, където той открива изключително впечатляващата суха зидария, както и за това какво заснема в изоставените къщи, в които успява да влезе, спазвайки своя принцип никога да не докосва нищо. 

Ще научите още и интересните връзки, които той прави между пандемията, която върлува в момента, и историите на стотиците изоставените махали, които е посетил. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иля, ветеран от Мариупол: За да ни дадат закуска, трябваше да пеем химна на Русия

Иля е сред защитниците на Мариупол. Когато попада в плен, все още не е навършил двадесет години. Срещнах го в Киев, докато бях в Украйна през август тази година. Иля посещава хъба "YOUkraine", в който се опитват да помогнат на ветераните да преодолеят преживяното в плен, а то е наистина кошмар, който трудно можем да си представим. Разказът на Иля за..

публикувано на 20.09.24 в 18:05

Андрей Петсяк: Докато воюваш, място за паника няма

Преди войната от 2022 година Андрей Петцяк е лекар физиотерапевт. След нахлуването на Русия в Украйна той се записва като доброволец в морската пехота на украинската армия и е военен лекар по време на сраженията в делтата на р. Днепър при Херсон. С него се видяхме в Лвов през август 2024 г. при посещението ни в Украйна.. На английско-украински,..

публикувано на 20.09.24 в 16:45

Маргарита Шурупова: Законопроектът на "Възраждане" е бомба със закъснител

Какви са приликите и разликите между Закона за чуждестранните агенти в Русия, САЩ и проектозакона на ПП "Възраждане", провери и коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" руската журналистка Маргарита Шурупова . "Много ми е забавно, като слушам мнението на ПП "Възраждане", че техният проектозакон не прилича на руския. Всъщност това..

публикувано на 20.09.24 в 16:00
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

"Съвети на адвоката" с адв. Елка Пороминска

Адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията на жените-адвокати и консултант на предаването "Законът и Темида", съветва наш слушател. Към предаването е отправен следният въпрос: Как може да се установи трудов стаж, придобит преди приемането на новите разпоредби на сега действащия Кодекс за социално осигуряване, ако са изгубени..

публикувано на 20.09.24 в 12:36

Паметта за 8 септември, или как започна съветската окупация?

През тази седмица се навършиха 80 години от навлизането на Съветските войски в София, събитие, което оставя дълбока следа в българската история. През първите дни на септември 1944 г., в разгара на Втората световна война, Съветският съюз обявява война на България. На 8 септември, само ден преди преврата на 9 септември, съветските войски влизат в..

публикувано на 20.09.24 в 12:24