Светът продължава да живее с Covid-19, но доколко успява да се справи с разпространението на заразата. „Антивирусният медикамент „Ремдесивир“ не се препоръчва за пациенти, приети в болница с Covid-19, колкото и тежко да протича болестта, защото няма доказателства, че подобрява шансовете за оцеляване, нито че позволява да се избегне поставянето на апарат за изкуствено дишане“, се казва в комюнике на СЗО от днес. Експертите подчертават, че има вероятност от сериозни странични ефекти от медикамента.
Доц. д-р Христо Хинков, директор на Националния център по обществено здраве и анализи, коментира ситуацията в "Нашият ден".
Управлението на коронакризата
"Не е много коректно аз да поставям оценки, след като колегите са на първа линия се опитват да се справят. Като цяло, за съжаление, няма последователност в действията. На първо място, още в началото на епидемията се заговори за т.нар. "Стратегия на чука и танца" – смачкване на разпространението на епидемията за определен период, след това отпускане на мерките, след това отново... И по този начин да се облекчи икономиката и да се стигне до положението, когато ще се намери и лекарство, и ваксина. За съжаление, тази стратегия не беше подхваната. Остана един танц – през лятото и досега. Мисля, че трябва да се стигне до локдаун. Имам данни за Холандия, където от 3 седмици е тотален локдаун, и това е довело до 3-4 пъти намаляване на случаите."
Тестовете
"Бързи тестове за скрининг. Трябва да се въведе това правило при постъпване в болница за други заболявания, за да може да е ясно кои болни ще бъдат насочени за Covid лечение."
Обособяване на специализирани болници за Covid
"Тези ефекти ще бъдат върху бързата помощ, върху достъпа до други заболявания и ще се концентрират и без това оскъдните ресурси. Смятам, че ще има движение в тая посока, което е положително, макар и малко засъсняло. Ние имаме огромна легова база, имаме болници, които могат да бъдат трансформирани. Кадровият ресурс е много ограничен за това, но той и сега е ограничен. Решението за обособяване на такива болници във всеки областен град и няколко в София е възможно и правилно.
Информация и статистика
"Определянето на рисковите групи. От самото начало не се въведе подходът на селективната реакция. Т.е. знаеше се, че този вирус удря хора с хронични заболявания, рискови групи над 65 години основно. И въпреки това не се направи нищо да се обособят или изолират от останалите с по-голямо внимание. Зелените коридори са вторични. Основното е, че ние нямаме информация и статистика. Ние например нямаме Регистър за диабет. По най-прости административни причини няма наредба. Същото важи за онкоболните.
Липса на единни правила и еднозначни препоръки
"Както от СЗО, така и от нашите специалисти, които се разделиха на две още от самото начало. Моята съпруга, която е в Инфекциозна болница с Covid-19 и беше в тежко състояние, сега е по-добре. Тя се лекува с „Ремдесивир“ и ефектът е налице. Проф. Червенякова, шеф на Инфекциозна болница, каза, че масово лекуват с „Ремдесивир“. Не знам какво се случва в СЗО и какви са тези препоръки, и защо ако едно лекарство е прието, минало е клинични изпитания и т.н, изведнъж се казва, че то не действа. Като че ли има някакви политически моменти, свързани със САЩ и пр. Тази липса на единни правила и стандарти за лечение обърква колегите и хората. Ако се създадат обособени болници, там тези правила ще могат да се изградят по-лесно."
Високата смъртност
"Ние отиваме вече на трето място по смъртност в Европа и това за мен е още едно доказателство, че българите са много болни. Всъщност епидемията показа една скрита болестност. Има съчетание на два фактора – от една страна, ниското ниво на общественото здраве в България (от десетилетия) и липсата на реформи. Виждаме повишена смъртност не от Covid, а със Covid."
Доц. д-р Христо Хинков подчерта, че тряба да си вземем поуки от епидемията и да бъдем много по-настоятелни и по-стриктни и да въведем принципите на обществено здраве, защото българите просто си отиват... "Не трябва да забравяме и че дългосрочните последици от тази епидемия ще бъдат върху психичното здраве."
Чуйте повече в звуковия файл.
"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg