В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в интернет, а дебютната му белетристична книга "Рицарят на Жълтата принцеса" представлява своеобразно приказно фентъзи, развиващо се в геймърска среда. В разговора ни той сподели вдъхновяващи размисли за творчеството и професионалния си път.
Стоян Терзиев определя ресора "Съд и прокуратура", който му е поверен в Радио Пловдив, като "тежък ресор". "Той ми се падна в наследство и оттогава си го нося, тъй като никой друг не е изявил желание да работи в тази област", разказва журналистът. Въпреки сериозността на темите, които го ангажират през деня, вечерите му принадлежат на културата и поезията. "Винаги съм се чувствал уютно в културата. Пиша поезия и знам, че тя е бутиково изкуство. Това е езикът, на който си общувам със себеподобните си", споделя Терзиев.
Идеята за първия му роман идва от наблюдения върху ежедневието на собствения му син. "Синът ми, който тогава беше подрастващ, прекарваше часове пред компютъра, в компютърния свят и игрите. Това ме накара да се замисля колко много губим децата си в този компютърен свят и колко малко те остават до книгите", разказва Терзиев. Така се ражда идеята за "Рицарят на Жълтата принцеса" – история за тийнейджър, който създава собствена принцеса в игра. "Той я създава като младо, образовано и интелигентно момиче", пояснява авторът.
Терзиев подчертава, че е искал книгата му да бъде съвременна и близка до младите хора. Жанрът – приказно фентъзи, развиващо се в компютърна среда – позволява на автора да привлече вниманието на читателите, като същевременно внушава важни ценности.
Особено вълнуваща за автора е обратната връзка, която получава от читателите. "Фейсбук ми дава възможност да виждам как учители и ученици реагират на книгата. На страницата на "Рицарят на Жълтата принцеса" често виждам снимки на учители с класовете си, държащи книгата, а някои ученици показват свои рисунки, вдъхновени от нея," споделя Терзиев. В книгата си той залага на универсални ценности като чест, достойнство и храброст, които, по думите му, все още имат място в живота на младите хора.
Слушайте!
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg