Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

| обновено на 20.12.24 в 12:16 | Интервю
"Рицарят на Жълтата принцеса"

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в интернет, а дебютната му белетристична книга "Рицарят на Жълтата принцеса" представлява своеобразно приказно фентъзи, развиващо се в геймърска среда. В разговора ни той сподели вдъхновяващи размисли за творчеството и професионалния си път.

Стоян Терзиев определя ресора "Съд и прокуратура", който му е поверен в Радио Пловдив, като "тежък ресор". "Той ми се падна в наследство и оттогава си го нося, тъй като никой друг не е изявил желание да работи в тази област", разказва журналистът. Въпреки сериозността на темите, които го ангажират през деня, вечерите му принадлежат на културата и поезията. "Винаги съм се чувствал уютно в културата. Пиша поезия и знам, че тя е бутиково изкуство. Това е езикът, на който си общувам със себеподобните си", споделя Терзиев.

Идеята за първия му роман идва от наблюдения върху ежедневието на собствения му син. "Синът ми, който тогава беше подрастващ, прекарваше часове пред компютъра, в компютърния свят и игрите. Това ме накара да се замисля колко много губим децата си в този компютърен свят и колко малко те остават до книгите", разказва Терзиев. Така се ражда идеята за "Рицарят на Жълтата принцеса" – история за тийнейджър, който създава собствена принцеса в игра. "Той я създава като младо, образовано и интелигентно момиче", пояснява авторът.

Терзиев подчертава, че е искал книгата му да бъде съвременна и близка до младите хора. Жанрът – приказно фентъзи, развиващо се в компютърна среда – позволява на автора да привлече вниманието на читателите, като същевременно внушава важни ценности.

Особено вълнуваща за автора е обратната връзка, която получава от читателите. "Фейсбук ми дава възможност да виждам как учители и ученици реагират на книгата. На страницата на "Рицарят на Жълтата принцеса" често виждам снимки на учители с класовете си, държащи книгата, а някои ученици показват свои рисунки, вдъхновени от нея," споделя Терзиев. В книгата си той залага на универсални ценности като чест, достойнство и храброст, които, по думите му, все още имат място в живота на младите хора.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45