Какво ни казват книгите като културен и исторически артефакт – разказва Росен Петков – колекционер на редки и ценни книги и изследовател на печатни артефакти. Той задълбочено се интересува от материалите за изработването на книгите в своята колекция – хартията, подвързиите, цялостното оформление и печат. Професионално му амплоа е в сферата на дигиталните изкуства. Също така се занимава с компютърна графика и дизайни – сфера, в която осъществява и преподавателска дейност.
Колекцията си започва да събира първо чрез книги, които придобива по наследство. В последствие започва и сам да закупува книги или да ги получава като подарък от свои приятели библиофили. Петков е с ясното съзнание, че книгата е цяло море и е на мнение, че, ако човек иска сериозно да се занимава с такава колекционерска дейност, е добре да набележи своя тематичен фокус. Неговата любима темата е модернизмът, а в българската литература той открива две направления – ранния модернизъм и сецесион; другия определя като модернизъм със социални нотки, в които се открива желание в България да се привнесат европейски художествени практики.
Като примери за втория тип Росен Петков определя работата на творци като Гео Милев, Христо Ясенов, Крум Кюлявков, както и модернизмът, който той открива в предвоенния период в изданията на стихосбирките на Никола Вапцаров и др.
Колекцията му наброява повече от 10 000 книжни тела, като сред тя има и старопечатни книги, които показват духа на времето преди Освобождението. Росен Петков поддържа и блог и две фейсбук страници, в които споделя експонатите от своята колекция, както и разяснителни материали към тях. „За старите книги и компютърните изкуства” е посветена на наши интересни издания, а „Bookbinding design” е насочена изцяло към подвързии на книги.
В разговора на водещата на предаването Ирина Вълчанова с Росен Петков ще научите още и за популярната през средните векове ленена или парцалива хартия и за влезлите по-късно памучна и дървесинна.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg