Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Край на „вечния длъжник“

Въвежда се 10-годишна давност на задълженията на физическите лица

Християн Митев и Анелия Торошанова
Снимка: Василена Мирчева

Депутатите от правната комисия дадоха зелена светлина на промяна в закона, с която се премахва фигурата на вечния длъжник. И управляващите, и опозиция гласуваха единодушно за въвеждане на 10-годишна давност на задълженията на физическите лица. Давността обаче няма да се прилага в определени случаи.

"С последните поправки, приети от Правна комисия днес, слагаме край на „вечния длъжник“ – този, който с десетилетия изплаща, но не може да погаси задълженията към своите кредитори." Това заяви зам.-председателят на Правна комисия в Парламента и народен представител от НФСБ Христиан Митев.

Депутатите одобриха поправка, според която се предвижда въвеждането на 10-годишна абсолютна давност за събиране на парични задължения от физически лица.
Давността не се отнася за еднолични търговци, както и за търговски, и граждански дружества, а само за физически лица. Тази давност няма да се прилага за: задължения за издръжка, задължения за трудови възнаграждения, за обезщетения по Кодекса на труда, за непозволено увреждане и за неоснователно забогатяване.

„Чл. 112: С изтичането на десетгодишна давност, се погасяват всички вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването и, освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено – гласи поправката.

Правна комисия прие, че: „за заварените случаи давността по чл. 112 започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо. При висящо изпълнително производство давността започва да тече от деня на образуването му, а когато такова не е образувано – от деня на влизането в сила на акта, с който е признато вземането“.
 
Още през май инициаторите – народните представители от ВМРО и НФСБ, подчертаха, че България и Хърватска са единствените държави в ЕС, в които няма предвидена законова защита на физическите лица при неплатежоспособност.

Законът е навременен и необходим с оглед на икономическата криза, настъпила вследствие на пандемията, коментира Христиан Митев.


В предаването "Законът и Темида" Митев коментира и Закона за личния фалит, Закона за защита на физическите лица при неплатежоспособност и новите поправки в Закона за шума.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Попов, Светлозар Желев, Владимир Полеганов

Антиутопията в XXI век – наръчник или предупреждение

Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов –  познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..

публикувано на 17.07.25 в 10:08
Радослав Бимбалов

Свидетели сме на окончателно приключила съдебна реформа, само че от диктатурен тип

Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач.  "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..

публикувано на 17.07.25 в 09:34
Доброволци гасят горски пожар

Над 90% от горските пожари у нас са причинени от човешка намеса

Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..

публикувано на 17.07.25 в 09:30
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46