В края на миналия месец Европейският парламент прие първите правила за регулация на Изкуствения интелект. Какви насоки дават те, обяснява в "Нашият ден" евродепутатът Емил Радев:
"ЕП прие три доклада. Те очертават как Евросъюзът може да регламентира използването на Изкуствения интелект – в областта на етичните стандарти, гражданската отговорност и правата върху интелектуалната собственост. Изкуственият интелект ускори промените в живота ни и през последните години се утвърди като фактор за икономически растеж. Обработвайки големи масиви от данни, свързвайки технологии, ИИ доведе до трансформации, които изискват да действаме значително по-адаптивно."
Налага се бързо да запълним белите петна в настоящото законодателство
"В центъра на правната рамка, която е необходимо да изготвим, са нуждите на хората. Голямо предизвикателство е как да осигурим лостове за контрол, без да спираме растежа, как да защитим европейските граждани, без да ограничаваме прекомерно и бизнеса."
Законодателното предложение на ЕК се очаква в началото на следващата година
"Но ЕП е сред първите институции, които отправят препоръки какво следва да включват правилата. Именно единият от докладите призовава ЕК да представи нова нормативна рамка, която да очертае етичните принципи и правните задължения. Трябва да имаме ясни правила, котио да се спазват при разработването, внедряването и използването на ИИ, роботиката, и свързаните с тях технологии, вкл. софуер, алгоритми и данни."
ЕП акцентира и върху отговорността
"Гласуваната законодателна инициатива на колегата от ЕНП Аксел Фос призовава бъдещата рамка за гражданска отговорност да предвиди лицата, управляващи високорискови технологии с ИИ, да носят отговорност в случай на причинени вреди."
Чуйте повече подробности в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg