На какъв етап от разработването на Изкуствен интелект (ИИ) сме и какви са възможните сценарии за развитието му? Каква е необходимостта от регулация на тази дейност заради предизвикателствата, пред които се изправя човечеството.
Константин Василев – програмист, работещ в сферата на ИИ, говори по темата в "Нашият ден":
"На този етап все още сме в съвсем ранните фази, в които експериментираме все още много и различни модели, проучваме какво работи и какво – не. Всичко все още е базирано на съществуваща статистика – оттам притесненията. Но като цяло все още сме далеч от това ИИ да има собствено развитие и самообучението на ИИ да излезе извън контрол. Трябва още много прогрес, за да има там истински човешки надзор. В момента моделите, с които работим, са такива, че след като те се самообучат е трудно на човек да инспектира защо дава точно този резултат. Човешкият контрол е труден на този обем данни."
Сингулярност
"Терминът "сингулярност" (лат. – Singularis) предполага момента, в който машината започва да се самообучава по-бързо от човека и става независима от него – това е най-простото обяснение. Макар че в действитителността, най-вероятно, ние ще пордължем да съществуваме на различни плоскости."
Константин Василев коментира, че всички технологии винаги предизвикват правни проблеми и нужда от адаптиране на правната рамка и подчерта, че проблемът е сложността на контрола, който не може да бъде осъществен от неспециалист.
Чуйте повече в звуковия файл.
Кристиян Михайлов – едни от основателите на PARA (Професионална асоциация по роботика и автоматизация), разказва в "Нашият ден" за приложението на ИИ в различни сфери на човешкия живот и предизвикателствата, пред които се изправя пазарът на труда при внедряването му:
"Изкуственият интелект е навсякъде в дейностите, които извършваме. В PARA влизат около 30 компании, които се занимават с роботика, ИИ, автоматизация и възможността за разработка на решения в тези сфери. Има и български производители на продукти от сферата на умния дом, земеделието и не само... Нашата роля е да поставим автоматизацията на едно от ключовите места в българската икономика, като покажем, че роботите, ИИ ще подпомогнат живота на хората – работим в две направления – образование и индустрия.
ИИ влиза навсякъде с идеята да подпомага вземането на решения."
Чуйте повече в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg