15 години след приемането на Закона за защита на потребителите от 40-ото НС – дали законовите уредби и правомощията на държавните органи и сдружения на потребителите отговарят на променените отношения потребител – търговец?
Председателят на Комисията за защита на потребителя Димитър Маргаритов коментира в "Нашият ден":
Законът е добър и адаптиран с най-модерните достижения на европейското и световното право
"Не знам дали чак като празнично трябва да бъде отбелязвано това събитие, но си заслужава да го отбележим, защото това е първият модерен закон в България, който урежда потребителските права и механизмите за тяхната защита. Освен това през тези 15 години този закон е усъвършенстван неколкократно, така че да отговори на развитието на обществените отношения в тази сфера – и особено на динамичното развитие на търговията и на пазара, който толкова много се промени. От тази гледна точка съответно се появиха и необходимости от допълнителна гаранция на потребителските права, нови механизми за контрол, които инстутуциите да използват, за да могат потребителите да са спокойни, че когато са овластени с тези права, могат да бъдат защитени."
За това доколко изобщо нормативната уредба в Европа е подготвена да реагира на стремителния темп на развитие на онлайн търговията, особено през последната година на пандемията, за получените над 220 хиляди жалби и сигнали от 2006 година насам, както и за потребителски казуси, за консултации, желани от потребителите, за най-честите злоупотреби, за които е търсена КЗП – чуйте повече в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg