Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Стоилчев: Няма война със страха, има война с риска

Снимка: Община Силистра

"Мерките закъсняха с три седмици", казва социологът Георги Стоилчев, който в началото на месеца заяви, че колкото по-рано затворим училищата, толкова по-бързо ще ги отворим пак и изпита на свой гръб проклятието на пророка, който се оказва прав твърде рано. 

"В последните 4 седмици станахме свидетели на напълно безконтролно разпространение на заразата. Щяхме да избегнем тази висока смъртност, ако бяхме взели мерки навреме.

Но има и друго: Министерството на здравеопазването е оставено само да води битката и трябва всички да го подкрепим в усилията му да ограничи заразата и да намалим тази ужасяваща смъртност. 35 учители починаха за 2 месеца, 45 са починалите лекари – това е неописуемо.

Най-критичните точки са заведенията и училищата. Трябва да спрем всички контакти, които могат и да се избегнат, с цел да спасим живот.

Има критична инфраструктура, която няма как да спре да работи – няма как да си представим живота без ток, парно, вода, интернет, медии. Структуроопределящите отрасли трябва да продължат да работят, но всичко друго трябва да спре.

Първият ефект от затварянето може да се усети след 8 дни, но решително намаляване на случаите след 28 дни – два инкубационни периода.

Намаляване на смъртните случаи ще се види чак три седмици след намаляване на заразените и поне месец ще сме свидетели на притеснителна рекордна смърт", гласи мрачната прогноза на Стоилчев.

Преди края на януари не е разумно на отваряме университетите.

Хората, които работят в критичната инфраструктура, трябва да могат да изпращат децата си на училище – лекари, полицаи, както се прави в много европейски страни, но всичко друго трябва да остане затворено.

Най-рано края на януари може да се мисли за отваряне и този път то трябва за стане много плавно, стъпка по стъпка. Защото влизаме и в сезона на гриповете и ще се окажем в невъзможност да управляваме кризата.

Но е важно да проумеем, че не сме във война със страха, а сме във война с риска да не можем да овладеем положението още дълго" – каза Георги Стоилчев, социолог, образователен експерт, част от проекта „Наука в кризата“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47