В галерия „Интро“ се показва изложба на двама активни художници на попрището на съвременното визуално изкуство. Това са Стефан Божков, знакова фигура в тази област, и Рада Якова, която живее и работи в Хага, Холандия. Експозицията те са назовали лаконично: „Съвместна изложба“. Но по-точното заглавие е „Черното и розовото“. Стефан Божков отдавна има пиетет към черното като цвят, към по-тъмния колорит и нюансите, и сега трите основни посоки тук са сведени до знак, до много лаконични интерпретации на литературни образи, като творбата „По разказ на Елин Пелин“ или в друг цикъл – до скрита еротика или „Покани ме дяволът в дома си на чаша абсент“.
Рада Якова насочва вниманието ни към серия женски образи в розово, бяло и червено, към неразкритата същност на жената, към нейните вечери и топлината, която тя дава. Макар и коренно различни, творбите на Стефан Божков и Рада Якова се допълват като една много силна естетика и вкус.
Чуйте двамата автори как представят нещата си в галерия „Интро“, които може да бъдат разгледани до 2 декември 2020 г.
В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..
Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856). Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..
Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес - ние не си даваме сметка, че нашият избор има..
Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство. Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..
На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..