„Панаир на суетата“ ще има в Благоевградския театър „Никола Вапцаров“. На 26 ноември от 19 часа зрителите за първи път могат да гледат новия прочит на едноименната класика на Уилям Такъри, със сценичната адаптация на Кейт Хамил. Режисьор на спектакъла е директорът на театъра Маргарита Мачева.
Макар и да е написан през далечната 1848 година, романът на Такъри е по-актуален от всякога. Той се занимава с проблемите на съвременното общество – амбицията, суетата, стремежът към върха и цената, която всеки е готов да плати, за да го достигне. Скиците на английското общество всъщност са щрихи на обществото въобще. В тази непреходна история за лицемерието на елита всичко се оказва театрална сцена, а хората са обикновени марионетки.
Неслучайно в представлението на Благоевградския театър публиката ще може да види „Панаира на суетата“, представен като театрална постановка, в която актьорска трупа, ръководена от режисьор, я превежда през интригуващата история за колелото, което се завърта от бедността към богатството, и обратно, и така променя съдбите на героите.
Главният персонаж в панаира е и един от най-прочутите женски образи, изграждани някога – Ребака (Беки) Шарп. Именно нейният образ е прототипът и вдъхновението за създадената по-късно Скарлет О’Хара. Тя е дръзка жена, която не се спира пред нищо, за да осъществи мечтите си. С ужасяваща решителност, прилагайки цялото си остроумие, амбиция и сексапил, Беки си проправя път към висшето общество, което, по описанието на автора, никога не е било по-негостоприемно, отколкото през първата половина на XIX век.
В ролята на Беки е Мариана Бонева.
„Мисля, че за първи път ми се случва да изиграя персонаж, който търпи такова голямо развитие и виждаме десет години от живота му на сцената, в тези два часа, в които трае спектакълът. И това преобразяване, защото – да, той е един и същи човек, но минавайки през всичките перипетии, той става различен, това някак си ме вълнува през цялото време и с режисьора се опитваме да го достигнем. Хубавото в цялото нещо е, че Маргарита Мачева много добре знаем откъде тръгваме и докъде трябва да стигнем и успява да ни води през целия път. И се надявам на 26-и публиката да усети цялата тази атмосфера“, сподели актрисата в „Артефир“. Тя определя превъплъщението си в Беки Шарп като „голяма хапка“. Актьорският състав и хората, които стоят зад сцената, са тези, които ѝ помагат да изгради образа напълно.
Всички персонажи (както мъжки, така и женски), с които нейната героиня и тази на Гергана Цакова, в ролята на най-добрата приятелка на Беки – Амелия Седли, се сблъскват по пътя си към върха – са изиграни от актьорите Нено Койнарски, Аладин Алиибрахим, Божидар Йорданов, Иван Николов и Теодор Куков. Сценографията е дело на Марина Райчинова, музиката – на композитора Петър Дундаков, а хорегораф е Мариана Йотова.
В сценографията най-силно впечатление прави блестящата завеса, съставена от 23 600 ръчно нанизани мъниста, за чието изработване, и то в срок, помагат дори жителите на Благоевград.
За актуалността на романа, стремежите на съвременното общество и желанието на актьорите да се срещат най-накрая с публиката на „Панаир на суетата“ Мариана Бонева разказва в звуковия файл.
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg