Нов фестивал показва как алтернативни пространства могат да се адаптират към магията на сценичните изкуства.
Първото издание на битуковия фестивал за театрално изкуство и пърформанс „Адаптация“ включва само четири представления, които имат за цел да накарат публиката да се почувства на сигурно място, да се потопи в интимността на студиото, в което се провеждат, и да си зададе може би най-съществените въпроси, които вълнуват човека днес. А именно – въпросите за тялото, душата, езика, възприятието, въображението, синхроничността със случващото се в живота ни и с това, което ни заобикаля, и постигането на вътрешен баланс.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерството на културата, по програмата за подпомагане на артистите във време на пандемия. Затова и основната задача на „Адаптация“ е да разкрие нови хоризонти за развитие пред режисьорите, драматурзите и актьорите и да им покаже как алтернативните места за сценични изкуства могат да се превърнат в техен дом.
Адаптация претърпяват както самите представления, които се приспособяват към новата сцена, така и всички участници – артисти, организатори и зрители. Фестивалът иска да даде пример и за това как собствениците на подобен тип пространства биха могли да ги превърнат в своеобразна сцена за изкуство. Идеята е да се обмени опит.
Във „Време и половина“ организаторът на „Адаптация“ Илиян Цветков разказа повече за възможностите, които дава фестивалът за театрално изкуство и пърформанс, за неговата програма и същността на адаптирането.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg