Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пет минути с Петър Увалиев

Снимка: архив

Петър Увалиев (1915-1998), известен още като Pierre Rouve, е един от влиятелните европейски емигранти интелектуалци от български произход през втората половина на ХХ век. Дипломат, театрален режисьор, филмов творец, литературен, театрален и арткритик, радиодраматург и преводач, той има над 20 постановки в лондонски театри, участва в създаването на 24 филма, изпълнителен продуцент е на „Фотоувеличение“ (1966) на М. Антониони и е режисьор на „Непознат вкъщи“ (1968).

В продължение на петдесет години ежеседмично чете свои беседи в българската секция на Радио Би Би Си – Лондон, където е нещатен сътрудник. И верен на името си Петър, с неуморно родолюбие гради културен мост между България и Европа. Благодарение на тях той се превръща в духовен и професионален пример за поколения българи.

Досега от него на български са публикувани „Филмови трохи“ – сборник със статии и рецензии от 1936-1946 г., и монографията „Търнър: структурен разрез“ в превод от френски език.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна Националният конкурс за дебютна литература "Южна пролет" 2025 в Хасково

В Хасково започна 53-то издание на Литературни дни "Южна пролет" 2025 и Национален конкурс за дебютна литература. Всяка година градът събира млади автори с техните дебютни произведения заедно с утвърдени имена. Акценти  от литературната програма в "Нашият ден" представя Мария Вълчева , зам.-кмет на Хасково. Тази година участниците в..

публикувано на 24.04.25 в 13:19
Лъчезар Бояджиев, цикъл от „Визуален семинар“ (2003) и „Раят на билборда“ (2005)

Памет и кич

Обикновено говорим за комунистическия режим в историята на България като за "близко минало". А междувременно на натрупаха над три десетилетия още по-близко минало. И също така междувременно различни поколения достигат до своята зрялост, а част от нея е събуденият интерес към миналото, към знанието и разбирането за него, към неговото осмисляне. Те го..

публикувано на 24.04.25 в 12:05
Десислава Алексиева

Десислава Алексиева: За рицарите на книгата и литературната екосистема у нас

Десислава Алексиева , председател на Управителния съвет на асоциация "Българска книга", говори в "Нашият ден" за наградите "Рицар на книгата", връчени на 23 април, за приключилият Поход на книгите, както и предстоящите книжни форуми в страната и чужбина. Наградата в категория "Общественик" получи водещият на предаването Светлозар Желев заради..

публикувано на 24.04.25 в 10:29
Радослав Папазов

Радослав Папазов: Живот между преводите и футбола

Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор. Папазов разказва за интереса си към скандинавската култура и митология, който го отвежда до двата езика, с които си служи като преводач. Той е преводач на романи от Юнас Юнасон, а първият му голям..

публикувано на 24.04.25 в 09:49

Международният уличен фестивал 6Fest – карнавални шествия, огнени спектакли, живи статуи, театромат

Международният уличен фестивал 6Fest – от 24 до 27 април в Пловдив – ще премине с г игантски марионетки и кукли, огнени спектакли, живи статуи, театромат, музикално и карнавално шествие. 16-ото му издание ще събере артисти от 8 държави в Пловдив от 24 до 27 април 2025 г. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община..

публикувано на 24.04.25 в 08:10