Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е домакин на Централноевропейските стартъп награди CESA

Българските стартъп компании – предизвикателства и перспективи

| обновено на 26.11.20 в 14:16

Тази година България е домакин на Централноевропейските стартъп награди (CESA). На 27 ноември ще бъдат връчени наградите на най-добрите стартъп компании в Централна и Източна Европа – част от мрежата на глобалните стартъп награди. Подборът е от 7 региона в 63 държави от Европа, Азия и Африка, разпределени в 10 категории, ще бъдат отличени като шампиони в своите конкретни области. Награждаването ще бъде онлайн излъчено на 27 ноември от 19 часа и може да бъде гледано на живо на страницата на BESCO.

Българската стартъп асоциация е домакин тази година на състезанието CESA за най-успешните стартиращи компании от региона на Централна и Източна Европа. Българската стартъп асоциация (BESCO) е неправителствена организация, която свързва стартъпи, инвеститори, правителство, институции и други заинтересовани страни, свързани с иновациите. Кои са най-ярките участници и най-интригуващите идеи в инициативата? Как идеите на предприемачите от региона ще бъдат свързани с бизнеса? Каква е спецификата тази година – Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциация, разказа в "Нашият ден":  

"Тази година награждаването ще бъде онлайн поради обстоятелствата с пандемията. Специфичното тази година е, че имаше много номинирани – над 740 компании. Журито е най-вече от инвеститори и успешни предприемачи. То прави своя подбор в 10 категории. 

На индивидуално ниво ние имаме много добри компании. Трябва да се даде стимул да се инвестира, за да има достатъчно ресурси за нови предприемачи и за вече създадените компании. Има дори компании, които се възползваха от кризата, други успяха да се адаптират, но предизвикателствата са много.

Добромир Иванов, председател на Българската стартъп асоциацияБългарските стартъп компании са показали завидна солидарност по време на кризата, както и софтуерните и технологичните компании. Видими бяха опитите им да помогнат на останалата част от държавата и населението, на правителството, на болните хора, на другите бизнеси... Едно от нещата, които тази криза извади наяве, беше нуждата да се работи много по-близко с високотехнологичните компании, защото те дават решения, които са много по-устойчиви на такива кризи", смята Добромир Иванов.

Стартъп и предприемаческото общество в България расте с невъобразими темпове. Над 90% от компаниите развиват продукти за глобалния пазар, т.е. подобряват икономиката на държавата ни. (Само да припомним, че икомомически България има два начина за растеж — чрез ПЧИ и/или експорт на услуги). И не на последно място – това са хора с висок морал и още по-висока бизнес етика. Основно млади хора, които остават и работят в България, плащат си данъците, не цъкат и не изповядват мантрата на “sysipaha q taq durjava”. Напротив, намират решение на проблеми и действат срещу течението и срещу обичайния скептицизъм на заобикалящата ги реалност. Това са българските будители на 21-ви век. Това са хора с доблест и хора за пример! 

Ние знаем – добрият пример е заразен.

Чуйте разговора с Добромир Иванов в звуковия файл.

Доц. д-р Маню Моравенов е член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на Българската фондова борса. Дългогодишен преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) и член на екипа на VUZF Lab, той е с близо 25-годишен опит в сферите на финансите и инвестициите, пазара на недвижими имоти и капиталовите пазари. В "Нашият ден" доц. д-р Маню Моравенов разказа за една конкретна инициатива за подкрепа на растежа на стартъп и малки и средни компании, създадена от Българската фондондова борса, и за първата стратегическа среща.

доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на БФБ"Днес е първата стратегическа среща, а за 12 месеца ще се проведат общо 4 срещи. Фокусът на днешната среща е финансирането с рисков капитал и дяловото финансиране. Основен водещ на срещата е нашият партньор Фондът на фондовете. В срещата се включват с участие и представители на самите компании, които ще представят своя опит. Ще се разгледат ползите и възможностите както от Фонда на фондовете, така и гледната точка на самите компании, а и на самите инвеститори. Допълнително по време на срещата ще се включат и глобалните консултанти. Няколко компании ще направят свое представяне пред инвеститори."

Доц. д-р Маню Моравенов коментира, че има два основни източника за финансиране на стартъп компаниите – директно финансиране от частен рисков инвеститор, като за целта стартиращите компании трябва да стигнат до такива инвеститори, вече има създадени структури, като BESCO например. От друга страна, доста голям тласък на този тип инвестиции се даде по линия на Фонда на фондовете, той използва публични средства чрез т.нар. "Програма за финансови инструменти" към дялово инвестиране в стартиращи компании. Има и трети източник, който на практика комбинира всички методи.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сезон 2024 – под въпрос заради липса на кадри. Какво пречи да се внесе работна сила?

Липсата на кадри се превръща в още по-голям проблем на българската икономика по време на началото на новия туристически сезон. Законодателните промени се очертават като нещо неизбежно, за да се улесни вносът на работна сила от трети страни. Това подчертава Елена Възлева, директор на "Трудова заетост" към Обединени бизнес клубове  в рубриката..

публикувано на 02.05.24 в 11:20

Каква е философията на футболния фен?

Каква е философията на футболния фен – емоциите ли са най-важното, за да бъдеш истински фен, или връзката с един отбор е нещо повече? Разговаряме с двама души, които истински съпреживяват победите и загубите на любимите си отбори – Емилия Николова , маркетинг специалист, и Христо Раянов , журналист. Николова се превръща във фен на "Арсенал"..

публикувано на 02.05.24 в 10:33
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03