Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още една тухла в стената

Психоанализата, големите идеологии, тоталитарните диктатури, самотата, изолацията – "Стената", албумът на "Пинк Флойд" от 1979 г., сякаш обхващаше големите теми на ХХ век. Създаден по време на Студената война, той значеше различни неща за хората от двете страни на Желязната завеса, после се превърна се в символ на падането на Берлинската стена. Едноименният филм на Алън Паркър от 1982 г. с анимациите на Джералд Скарф допълни и разви внушенията на албума. 

40 години по-късно "Стената" е все толкова актуален, а отделните му тракове или глави от повествование, или тухли в стената ни казват други неща, но все така убедително, тревожно и сякаш лично на нас.

Днес, когато сме отново затворени – веднъж зад стените на домовете си и втори път във виртуалните светове, които колкото ни свързват, толкова ни и ограждат от света, "Нашият ден" търси новото съдържание, с което свързваме внушенията на "Стената". Мария Мира Христова разговаря с Калин Гайтанджиев, психолог с професионална практика в затвор и училище – два от метафоричните топоси на "Стената".

"Романтичният етап на карантината свърши, казва Гайтанджиев улавяйки пулса на днешния ден. Вече не пеем по балконите. Все повече се усещаме като затворници, притиснати от стени, изолирани и отделени от другите." Песента Comfortably Numb/Комфортно вцепенен сякаш описва състоянието ни. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10