При първото затваряне на училищата през март стотици деца останаха дигитално изолирани, понеже живеят в тежки условия и нямат необходимата техника. Бедността ограничи достъпа на много деца до образование и без помощ отвърн, те щяха да останат изключени.
Две различни инициативи – на център „Амалипе“ и на "Фабрика за идеи" – започнаха кампании за набиране на устройства и даряването им на нуждаещи се деца.
Оказва се, че новото затваряне не е сварило изненадани хората и от двете инициативи, напротив, те не са спирали да работят и да подобряват възможностите повече деца да не остават изолирани от образованието.
Какво постигнаха "Стара техника за ново начало" и "Общество в нужда се познава" – разказват Теодора Крумова, директор на Център "Амалипе" и Янина Танева от "Фабрика за идеи".
Близо 800 устройства за дистанционно обучение – компютри, таблети, лаптопи и други, бяха набрани в рамките на кампанията "Стара техника за ново начало", организирана от Център "Амалипе" и фондация "Заедно в час" при първото затваряне на училищата и последвалата дистанционна форма на обучение.
"Предоставянето на устройства обаче не е достатъчно, каза Теодора Крумова. Устройството е само средство. Трябва да се подъдржа мотивацията за учене на децата, защото у дома тази мотивация бързо спада. Затова въведохме и обучихме ученици-наставници – деца, които се ползват с доверие и статут сред съучениците си да им помагат. Учителите и образователните медиатори, там, където ги има, са натоварени и не могат да се ангажират и с техническите въпроси. Тази роля поеха учениците наставници – още повече те могат да обяснят технологичните особености на език, разбираем за съучениците им.
Ние образовахме учениците наставници и видяхме голямо желание за работа и енергия, която се прехвърли и върху другите.
Кампанията е насочена към училищата – осигурените технологични средства се дават на училищата и те вече ги разпределят. След края на дистанционното училище, те ще бъдат върнати.
Важно е и тези, които получават дарението, да видят кой стои отсреща – да видят, че на някого му пука, че е направил усилие – това също повишава мотивацията. Другото хубаво нещо, беше, че контактът с родителите стана активен. Включително е имало и родители, които са държали часовете да се програмират така, че да могат да присъстват през цялото време. Разбира се, има родители, които нямат нужните технологични умения или детето се гледа от баба и дядо, но като цяло родителите са активни и подкрепят."
Чуйте Теодора Крумова:
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg