С приемането на Конвенцията за правата на детето на Общото събрание на ООН на 20 ноември 1989 година човечеството получава първия юридически обвързващ международен документ, който утвърждава човешките права на всички деца. Република България ратифицира Конвенцията през 1991 година и така тя става част от вътрешното право на страната.
„Има сериозно отстъпление от грижите на държавата за децата“, твърди и преди пандемията Мариана Писарска, директор „Политики за децата“ в Националната мрежа за децата. В „Бележник 2020“ на организацията страната ни получи тройка за грижата за своите децата. Ежегодният доклад и оценката се основават на анализа на дейността на държавните институции и политиките за децата. В продължение на девет години от оценяването българските политици и чиновници показват все по-ниска успеваемост – с тенденция до достигане на слаб 2.
В условията на криза, пандемия и дистанционно обучение и за най-малките ученици Писарска алармира за изострени прояви на нарушаване на правата на децата, вследствие на десетилетна липса на визия и политики от страна на властите. Експертът отчита опасна близост до нарушение и на Конвенцията за правата на детето в контекста на някои казуси със затруднен достъп до детско здравеопазване.
Как живеят в условията на криза и пандемия уязвими групи от населението, вкл. и деца, които за пореден път остават извън борда на правителствените мерки за подкрепа в страна-член на ЕС? Какво предстои за българските деца след подобно натрупване на негативи и неясни политически решения – чуйте още в звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg