На 8 декември, вторник, от 18 ч. в изложбеното пространство на радиото (фоайето пред Първо студио) Музикална къща БНР открива първата фотографска изложба на един от най-значимите български музиканти.
Самият Теодосий Спасов определя фотографията, макар тя да се появява далеч по-късно в човешката история, като също толкова вечна, изначална и базисна, колкото са други две изкуства – музиката и виното. Както музиката запечатва момента в звук, а виното – във вкусово усещане, така фотографията увековечава образа на отминаващите моменти.
Запален и насърчен да развива уменията си и с тази насока от известния фотограф Зафер Галибов, Теодосий Спасов и до днес, години по-късно, скромно твърди, че за него фотографията все пак е хоби.
Куратори на изложбата, чиято тема е Антарктида, са отново Зафер Галибов, който споделя с Теодосий не само опита си от стотици концерти, но също така и един по-ранен антарктически опит, тъй като е посещавал същите места на Ледения континент преди години, и Ани Петрова – фотографът на БНР, също ключова фигура в съвременната българска фотография, включително и в концертната.
От стотици кадри тримата избират 27, които да разкажат по най-запомнящ се начин пътуването на Теодосий и китариста Християн Цвятков до Антарктида точно преди година. На откриването ще има и музикална част на живо, включваща композираните на Антарктида пиеси „Вълчи залив“, „Да те чакам вечно мога аз“ и „Танцът на пингвините“, които предстои да излязат в съвместен албум на Теодосий Спасов и Християн Цвятков през пролетта.
Очаква се с истории от пребиваването на двамата музиканти там да вземе участие и ръководителят на Българската антарктическа база проф. Пимпирев.
Поради особената пандемична ситуация, събитието няма да бъде отворено за посетители, но надеждите са в посока, че изложбата ще остане за по-дълго време и ще може да бъде разгледана след изтичането на локдауна, а паралелно с това се мисли и за евентуално виртуално представяне също на по-късен етап.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg