Дали и кога и как Студентски град може да се превърне в истинско студентско градче, в което търговците са изгонени от храма на знанието? На празника на район „Студентски“ – кметът Петко Горанов, разказва в "Нашият ден":
"Студентски град отдавна не е студентски. Няма решение на един – нито държавен, нито местен – орган, който да определя този столичен квартал като територия със специален статут. Нещо повече, според Общия устройствен план на София този квартал се намира в зона за високоетажно жилищно строителство. Това обаче не означава, че нищо не правим или нищо не може да се направи. Голямата новина за Студентски град е, че той вече има Кадастрална карта.
Кадастралната карта е цифров регистър на собствеността, който е публичен и със съвременните средства на електронна комуникация тази публичност дисциплинира отношенията на собственост и плановете за застрояване. Със самия факт на обнародване на Кадастралната карта се дава много по-голяма възможност за граждански контрол от страна на обществото върху градоустройствените процеси на тази територия. Едновременно сме улеснени и по-задължени да спазваме градоустойствените параметри."
"Липсва политическа воля на централно ниво да се решат проблемите на Студентски град. Мотивите са икономически интерес. Докато не се появят тези урегулирани имоти със статут на кампуси в Студентски град, нещата няма да се оправят от гледна точка на публичния държавен интерес, нито от гледна точка на студентския интерес.
Горанов предложи да се търси отговор от областния управител на София, от министър-председателя и от министъра на образованието. След две писма, три срещи с министъра на образованието, две срещи с областния управител – никой не казва "не", но не последват никакви действия.
За кампусите и статута им на публична държавна собственост, за "чисто студентските територии", за битката за Студентски град, за липсата на политическа воля на централна ниво да се решат проблемите на Студентски град – чуйте повече в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg