Пандемията от Covid-19 и нейните аспекти. Вече две седмици, откакто бяха предприети мерки за ограничаване на разпространието на вируса в България.
Социологът Георги Стоилчев от неформалната група „Science in the crisis“ (Наука в кризата") анализира ситуацията след тези две седмици в "Нашият ден":
"Обективният прочит на данните показва, че има известно забавяне, но в никакъв случай, че има намаление в нейното разпространение. Трябва да четем официалните данни много внимателно, тъй като част от заразените, както беше и през пролетта и лятото, не влизат в официалната статистика, тъй като предпочитат да се лекуват, без да си правят тестове. Сега имаме и едно допълнително изкривяване в настоящия период, което е от бързите антигенни тестове (те не се отчитат в официалната статистика). Съответно – решенията, които се вземат, са базират на частична информация."
Трудно е да се направи обективен прочит
"Според различни изследователи – проф. Витанов (официалният математик на щаба), д-р Лъчезар Томов (математик от НБУ) между 700 хиляди и 1 млн. души са се срещнали с вируса. Това е от началото на епидемията досега. При антигенните тестове статистика не се събира – съответно не можем да кажем там какви са резултатите. Мнението на Европейския център по контрол и превенция на заболяванията, а и моето лично мнение, е, че те трябва да бъдат включени. От началото на декември промениха дефиницията за потвърден случай на Covid-19, където лабораториният метод за потвърждение е чрез PCR и чрез бърз антигенен тест."
Къде в България мерките оказаха влияние
"Трудно може да се направи такъв анализ заради особеностите при тестването. Има области, в които достъпът до PCR е затруднен, няма лаборатории. Има забележимо намаление в случаите в Търговище, Добрич и Кърджали. Като в Кърджали бяха на прага да излязат от червената зона до преди седмица – мобилността и гъстотата на населението повлияха върху това разпространението да бъде ограничено. Сега малко наваксаха – ще останат в нея, но на прага. Добрич и Търговище бяха силно засегнати области, преди вълната да залее цялата страна. Там бяха взети много сериозни противоепидемични мерки на регионално ниво и те дадоха резултат. В София виждаме категорично по официални данни намаление между 30 и 50%. В София антигенните тестове са мнго достъпни."
Колко души са приети в болници и интензивни отделения
"Данните за днес показват – почти 7000 души са приети в болница, като най-високата точка от началото на пандемията беше в неделя, днес нивото е почти същото – 6998 души. Днес достигнахме друг пик – на настанените в интензивни отделения. Натискът над здравната система е далеч от облекчен."
Чуйте повече в звуковия файл.
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg