BBC Radio 3 в сътрудничество с Европейския съюз за радио и телевизия представят „Гласове“ на Макс Рихтер, творба, създадена специално за Световния ден на правата на човека. Зад идеята застават 37 радиостанции от 33 страни по целия свят. Това се случва в четвъртък, 10 декември, а творбата ще звучи в Австралия, Белгия, България, Канада, Хърватия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия – Берлин, Баден Баден и Кьолн, Гърция, Унгария, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Нова Зеландия, Полша, Румъния, Русия – радио „Орфей“, Сърбия, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Швейцария, Обединеното кралство, Украйна, САЩ – класическото радио в Чикаго, Ватикана. В България излъчването ще бъде в 19.30 в предаването „Метроном“ на програма "Христо Ботев".
В „Гласове“ е вплетен текст, адаптиран от Всеобщата декларация за правата на човека от 1948 г. „Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права“, което дава отправна точка за музикално размишление за състоянието на света днес. Творбата е композирана почти десет години, а световната ѝ премиера беше в Лондон през февруари тази година – седмици преди пандемията да внесе тогава немислими промени в нашето ежедневие. Нейното послание към общността днес особено силно резонира, тъй като светът е изправен пред нови месеци на несигурност. След предишно сътрудничество на Рихтер с Европейския съюз за радио и телевизия през април, когато осемчасовото парче „Сън“ на композитора беше чуто от публиката в 20 страни, което се случи в началото на блокирането по целия свят, сега броят на радиостанциите е по-голям и така се предоставя на слушателите нов момент на надежда и послание за мир в безпрецедентни времена. „Гласове“ е записано в петък, 4 декември, в студията на BBC при стриктно спазване на всички съответни мерки за здраве и безопасност.
„Гласовете“ е създаден от Макс Рихтер и неговата творческа партньорка Юлия Маар. „Радваме се, че имаме възможността да представим „Гласове“ още веднъж. В тези странни и предизвикателни времена е по-важно от всякога музиката и посланието на Всеобщата декларация да останат живи“ – споделят те.
Приета от Общото събрание на ООН през 1948 г., след Втората световна война, Всеобщата декларация за правата на човека е изготвена от група философи, художници и мислители, свикани от Елинор Рузвелт, за да отговори на големите въпроси на времето. Гласът на Елинор Рузвелт може да бъде чут в началото на творбата, тъй като Рихтер включва записа на преамбюла към Декларацията от 1949 г.
За осъществяване на този проект Макс Рихтер покани хората по целия свят да бъдат част от пиесата, четенето на хората на Всеобщата декларация за правата на човека да бъде вплетено в произведението, те са гласовете от заглавието. „Поисках хората да изпращат запис на декларацията на своя език. Бях зашеметен от отговора – десетки езици дойдоха само за няколко дни, – казва Рихтер. – За мен е важно тези гласове да не са на актьори, а на истински хора. Четенията са невероятно трогателни. Но ако текстът артикулира надежда, хорът пее без думи. Идеята е да останем без думи. Четейки актуалните новини, едва ли знаете какво да кажете.“ Коментирайки връзката между музикалния и повествователния аспект на произведението, Рихтер споделя: „Харесва ми идеята за музикално произведение като място за размисъл и е ясно, че всички ние трябва да мислим в момента“.
В това грандиозно събитие участват Макс Рихтер и неговият ансамбъл; диригент е Робърт Циглер, както и цигуларката Виктория Муллова, сопранът Грейс Дейвидсън, членове на ансамбъл „Тенебре“ и актрисата Шийла Атим като разказвач.
Също така част от излъчваното събитие ще бъде и изпълнението на творбата на Макс Рихтер „Инфра“ (Infra), музикалният отговор на композитора на терористичните атаки в Лондон през 2008 г.
Алън Дейви от BBC Radio 3 за класическа музика казва: „Тук в BBC Radio 3, през тези несигурни месеци, ние вярваме, че една от основните ни мисии е да свързваме музикантите с публиката, поддържайки жива лекуващата възможност, която имаме, чрез слушане на музика, изпълнена на живо. „Гласовете“ на Макс Рихтер предоставя идеалното послание за хармония за нашите слушатели в този момент. И ние сме благодарни на нашите партньори в EBU, че направиха възможно това специално послание да стане световно достъпно, в момент, когато стимулирането за ума и балсамът за душата са толкова необходими“.
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg