Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Демократичната опозиция в Беларус – мощно послание за свобода

Проф. Анна Кръстева: Виждам все по-ярко присъствие на жени в политиката, възможност лидерството да има и женски гласове

Светлана Тихановска на митинг в Барановичи на 150 км от столицата Минск
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На човечеството е необходима свобода от натиска на властта и свобода за информация – да я разпространяваш и да я получаваш, свобода за безстрашни дискусии. "Съдбата ми се оказа по-голяма от моя личност и аз се оказах на висотата на съдбата си" – казва акад. Андрей Сахаров.

Демократичната опозиция в Беларус, представлявана от Координационния съвет – инициатива на смели жени и на лица от политиката и гражданското общество, е отличена с Наградата "Сахаров". Координационният съвет в Беларус е инициатива на смели жени – като основния опозиционен кандидат в президентските избори Светлана Тихановска, Нобеловия лауреат за литература Светлана Алексиевич, музикантката Мария Колесникова, политическите активистки Олга Ковалкова и Вероника Цепкало, както и на лица от политиката и гражданското общество – политическият затворник Сергей Тихановски, активистът за права на човека Алес Беляцки, Сергей Дилевски, Степан Путило и Микола Статкевич. След провеждането на съмнителни президентски избори в Беларус през август избухнаха масови протести срещу нарушенията на изборите, поведени от Координационния съвет и опозицията в страната. В резолюция през септември Европейският парламент осъди насилието и репресиите от страна на беларуските власти спрямо протестиращите.

Проф. д-р Анна Кръстева коментира Наградата "Сахаров" и нейните лауреати в "Нашият ден":

"Много мощно послание – послание за свобода, за решителност, за борба, когато свободата е трудно постижима. Ярко е, че тези образи са женски – трите дами, които се изправиха срещу последния диктатор в Европа: Светлана Тихановска, Мария Колесникова и Вероника Цепкало. Светлана Тихановска и Вероника Цепкало ще участват днес в пресконференцията на ЕП. Те влизат в политиката по две линии – едната – личният ангажимент към ценностите на свободата, другата – семейната ангажираност."

"Виждам все по-ярко присъствие на жени, по много хармоничен начин, възможност лидерството да има и женски гласове." – казва проф. Анна Кръстева.

Чуйте повече в звуковия файл.

Наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта, връчена за първи път през 1988 г. на Нелсън Мандела и Анатолий Марченко, е най-високото отличие, присъждано от Европейския съюз за дейност в областта на правата на човека. Тя е жест на признание за лица, групи и организации, които имат изключителен принос за защитата на свободата на мисълта. Чрез нея и чрез свързаната с нея мрежа ЕС оказва подкрепа на лауреатите — дава им повече решимост и сила в усилията за отстояване на техните каузи. Това е награда преди всичко за свободата на изразяване, правата на малцинствата, зачитането на международното право, развитието на демокрацията и прилагането на принципите на правовата държава.

Демократичната опозиция в Беларус, представлявана от Координационния съвет – инициатива на смели жени и на лица от политиката и гражданското общество, e тазгодишният носител на Наградата "Сахаров".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оръжието

Темата за оръжието е занимавала човешките умове, откакто на света има човеци. Вероятно преди това, а може би и след човеците ще е занимателна. Говорим за стрели и копия, за картечници и танкове, но и за дронове, за пейджъри, за изкуствен разум, за перспективата прахосмукачките да си застрелват собствениците някога. Какво мотивира хората да..

публикувано на 07.10.24 в 11:25
Бисерка Григорова и Антон Митов

Антон Митов представя: Бисерка Григорова – Ливан е много особена държава

През 1974 г. Бисерка Григорова започва работа в Международна редакция на Програма "Хоризонт" на БНР. От 1980 до 1997 г. е кореспондент на БНР и на Комитета за телевизия и радио (КТР) в Бейрут – за Ливан и за района на Близкия изток. След това до 2012 г. е кореспондент на БНР на свободна практика. Продължава да отразява събитията в целия регион на..

публикувано на 07.10.24 в 10:45

Какво да правим с паметта и с историята

Международна научна конференция в памет на проф. Ивайло Дичев на тема "Поп култура, поп политика: дигиталният обрат" се проведе на 4 и 5 октомври. Тя бе организирана от ФЖМК, катедра "Културология" и Мрежата за културни изследвания. В " Мрежата " на програма " Христо Ботев " за нейното значение говорим с доц. Жана Попова и доц. дн Вяра..

публикувано на 07.10.24 в 10:15

Фестивалът на хора с увреждания "Светът е за всички" се провежда за 16-и път в Русе

Днес (7 октомври) в град Русе ще се проведе ежегодният Фестивал на хора с увреждания "Светът е за всички" , организиран от сдружение "Смело сърце". За участниците и програмата в "Нашият ден" разказва Пенка Попова – координатор на събитието. Попова споделя: "Целта на фестивала е да насърчи разбирането и уважението между различните групи хора..

публикувано на 07.10.24 в 10:05

Розалин Шмих: Бездомните кучета не падат от небето

Откъде идват бездомните кучета? На този въпрос се опитва да даде отговор фотоизложбата "Създадени от нас", организирана от "Бандата на 1500-те". Изложбата може да бъде видяна до 13 октомври в градинката на "Кристал" и е фокусирана върху темата за бездомните кучета и динамиката на този проблем в България. Какви са причините за това явление и кои..

публикувано на 07.10.24 в 09:55