"Има тенденция за оставане на младите хора в България. Увеличи се и броят на студентите в българските университети, което дава надежда, че ще се повиши и качеството на висшите учебни заведения, каза Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет пред "Нашият ден".
Продължава да се развива една от най-успешните за последните десет години програма за стажуване на млади хора до 29 години, като целта е след завършване на образованието държавата да подкрепя тези хора в продължение на 6 или 9 месеца с цел добиване на квалификация и компетентност.
Бизнесът трудно задържа хората, особено уязвими са именно младите хора и тези в предпенсионна възраст, но с тези програми се дава шанс на работодателите, които са активни, да продължат да наемат млади хора. Много динамичен ще е пазарът на труда през следващите няколко години.
Голяма част от европейските средства за следващата финансова рамка са насочени именно към младежите. Министерството на труда и социалната политика ще организира кариерни форуми, най-вече в онлайн формат, но ключът към добрата интеграция на младите хора е успешното завършване на образователния процес – това гарантира успешна заетост.
Дигитализацията дава възможност, защото в момента големите предизвикателства пред бизнеса са в техническото обезпечаване и компетентност. Ситуацията около Covid ще ускори дигитализацията и на бизнеса, и на образованието. Но това няма да стане без инвестиция в дигиталните умения и грамотност.
Предстои България да навакса едно от последните си места по дитигална грамотност на работещите в ЕС.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg