„Абсолютен прецедент е всички политически групи да се обединят в защита на културата. Това според мен е нечувано. Толкова сме единодушни, че наистина се изборихме и има пари. Ще бъдат подкрепени свободните професионалисти и общо взето това е една изключително положителна тенденция, защото се разбра, че по време на пандемия културата и изкуството са нещо изключително важно“, каза във „Време и половина“ евродепутатът Андрей Слабаков по повод проблемите с финансирането на европейското кино и култура. Причината да заговори за тях са промените в новото издание на филмовата награда на Европейския парламент.
„LUX“ е създадена преди 13 години и цели да насърчи творчеството и разнообразието в европейското кино. Тя подкрепя филмите, произведени в Европа, като им помага да преодолеят езиковите бариери и трудностите при разпространението. Европейският парламент е единственият в света, който присъжда подобна награда.
Тази година тя е под ново име – „LUX – Европейска филмова награда на публиката“. Новата форма има за задача да скъси дистанцията между филмите и зрителите им и да окаже оше по по-голяма подкрепа на хората на изкуството и европейските продукции, които бяха силно засегнати от здравната криза.
В това издание на „LUX“ любителите на киното ще участват пряко в избора на филма победител. Публиката и депутатите в Европейския парламент ще имат равна тежест при определянето му, а партньорството с Европейската филмова академия ще подпомогне достигането на трите номинирани филма – „Още едно“, „Тяло Христово“ и „Колектив“ – до повече зрители. Филмите ще бъдат субтитрирани на 24-те официални езика на ЕС и прожектирани онлайн, както и в киносалоните, когато това е възможно. Целта е да се увеличи видимостта им във всички държави членки и във Великобритания.
Победителят ще бъде обявен на пленарното заседание на Европейския парламент на 28 април 2021 година, а дотогава публиката и депутатите ще имат възможност да гласуват за своя фаворит. В звуковия файл пък ще може да чуете още за прецедента в Европарламента, пречките, които възникават при разпространението на европейското кино, както и за смисъла на културата и стремежа към по-добро.
Алтернативното в културата и в живота ни се обсъжда в това издания на "Гласът на времето". Участват: Данислава Делчева, Тончо Краевски, Милена Николова-Миленита и Ангел Каспарянов. Дискусията минава през музиката, опозицията алтернативна срещу “мейнстрийм” култура и разликите в артистичните подходи през 90-те и днес. Събеседниците отговарят..
В епизод 590 "Трамвай по желание" насочва вниманието на своята публика към провокативната постановка на продуцентската къща "Гръм и тряс", скандално озаглавена "П.О.Р.Н.О.". Стожерите на благоприличието няма защо да се шокират, защото, макар и провокативна, темата на спектакъла е не само обществено приемлива, а и обществено необходима. Става дума..
Международният кинофестивал, който тази година ще се проведе в Кан между 13 и 24 май , разпространи официалната си визия, съобщи за "Артефир" кинокритичката Павлина Желева , която следи събитието отблизо. По традиция плакатите на Кан често отбелязват годишнини от създаването на емблематични филми. Много известни актьори, между които Ингрид..
"Маршът Компарсита" се нарича новата книга на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има премиера и съвместна изложба, заедно с Гергана Змийчарова в BKI Haus Wittgenstein - Виена. През юни на Фестивала на камерните спектакли във Враца сборникът с новели "Маршът Компарсита" отново ще бъде..
На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли . Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg