Пет български филма и 11 чужди продукции са били заснети през 2020 г. у нас. А в самия край на годината на първо четене бяха приети промени в Закона за филмовата индустрия. Залага се увеличение на субсидията за национални продукции с 10 млн. лв. годишно. Въвеждат се и така наречените "финансови стимули" – филмовите компании, които са снимали продукции у нас, ще могат да си възстановяват 25 на сто от максимум 80 процента от разходите, извършени при снимки в България.
Прави впечатление скоростта, с която бяха приети измененията. Проектът беше подложен на обществено обсъждне в началото на август, а кабинетът го гласува в средата на ноември. Той беше гласуван от комисия на 2-ри декември, а на 4-ти влезе за първо гласуване в зала. Законът за киноиндустрията е приет през 2003 година и от тогава е претърпял няколко незначителни изменения.
Доволни ли са хората от бранша от внесените промени?
"Дори при коледните промоции в супермаркетите не всички са доволни, а какво да кажем за Закона за киноиндустрията – не без ирония коментира темата Стефан Прохоров, драматург и програмен директор на Дома на киното. – Няма как на всички да бъде угодено. Въпросът е най-вече защо толкова бързо, след години чакане, на юруш, изведнъж се оказа, че поправките могат да бъде приети. Дали целта не е да се лобира и служи на частни интереси, но не това е най-важното.
По-важни са екзистенциалните въпроси: Какво е българско кино? Защо го има? Трябва ли да го има? И ако да – защо?
Но на 4-ти януари, когато отворят музеите и галериите, а ние (кината) – не, ще можем да продължим да си задаваме тези въпроси."
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg