Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пижамата – дреха на 2020

Снимка: архив

Какви са последните модни тенденции зима – пролет 2021 година. В центъра на вниманието и като писък на модата са пижамите или т.нар. "дискретни нощни облекла", на които им е време дори да излязат от вкъщи. Какво още за новата пижамена тенденция в модата – разказва модната дизайнерка Рeвитал Надив, собственичка и на фабрика за модна конфекция, пред Феня и Искра Декало.

Пижамата навлиза в западния гардероб от Индия и означава дреха, която закрива краката. Всъщност, само бебешките ританки закриват изцяло краката. Преди да има пижами, се е спяло с нощници, шапчици и други аксесоари за нощта. Интересно е, че едновременно с мисъл за нощта пижамата има аналог с чувството за отнета свобода. Неслучайно на райета, както и пижамите, са затворническите дрехи. Когато в средата на миналия век светът беше завладян от хипи движението, пижамите получиха по-весели и предизвикателни цветове и раираните дрехи на затворниците бяха заменени с оранжеви.

Модата отразява всички важни исторически събития. Например през 20-те години на миналия век след войната облеклата на хората са били в тъмни и неутрални цветове. След Втората световна война идва модата на дрехи тип армейска униформа. Преди десетина години дискусии в обществото породиха облеклата унисекс. Днес не знаем колко време ще продължат периодите на изолация и да си облечеш официалните дрехи или изобщо дрехите, за да изхвърлиш боклука, или да отидеш до магазина или аптеката, се превръща в нещо натоварващо и дори... претенциозно. Все повече срещаме хора, излезли набързо, както са по пижама и наметнали яке или палто.

Но дрехите показват и социален статус, та били и домашни. Обикновено дизайнерите разработват новите си колекции година и половина преди дефилето. И докато учените работеха по ваксините, стилистите разработваха модните линии на... пижамите за 2021 година. Става въпрос за платове и кройки, които са по-различни от досегашните, но и удобни.

В цял свят са познати т.нар. "пижамени партита". Често и децата канят свои приятелчета на гости с нощувка. Според традицията се носят спални чували, но и... красиви пижами. Трябва да бъдат и удобни за боя с възглавници, скачането по леглата и всичко съпътстващо.

За пижамената мода влияе и "Биг Брадър", както и различни инфлуенсъри в социалните мрежи.

Заради ограниченията днес не се търсят официални дрехи. Сватбите са в камерен състав, а голяма част от културния живот е онлайн – официалните костюми и дългите рокли с гол гръб останаха сякаш в миналото. И затова можем да допуснем, че най-очакваният новогодишен подарък дори и за най-претенциозните и елегантните е... официалната пижама от новите модни колекции зима – пролет 2021 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40