Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Gledam.bg – най-богатата колекция от българско кино и театър

Снимка: gledam.bg

По-дълъг живот за българските филми, дори извън пределите на страната – това обещава новата стрийминг платформа Gledam.bg. Тя представлява своеобразна видеотека, която предлага най-богатата колекция от родно кино и театър до този момент.

Повече от 40 класики, създадени преди 1989 години, сред които „Дами канят“, „Вчера“, „С деца на море“, „Крадецът на праскови“, „Козият рог“ и „Опасен чар“, съвременни филмови заглавия като „Дзифт“, „Стъпки в пясъка“ и „Доза щастие“, както и театралните постановки „Черното пиле“, което ще бъде налично в платформата до края на януари, ексклузивно за цял свят, и „Лоши деца“ могат да бъдат открити в каталога на Gledam.bg.

За да достигнат до тях, зрителите трябва да си създадат акаунт в платформата. Тя е достъпна на всички устройства, а възможностите за абонамент са разнообразни.

На всеки две или три седмици към каталога ще се добавят нови филми и представления, а след време ще бъде създадена и авторска продукция. Филмите от колекцията ще бъдат и субтитрирани на български език, което е една от мисиите на създателите на Gledam.bg.

Според проучванията им платформи като тази дават удобство и качество, при това легално. Липсата на единна българска база за кино досега подтикваше зрителите да се обръщат към пиратските торент сайтове, които обаче изискват сваляне и допълнителна памет в устройствата. Всичко това провокира желание у хората да започнат да си плащат за удоволствието да гледат български филми.

Алек Алексиев разказва повече за този културен мост между българите в чужбина и тези в страната, който освен да бъде хранилище за българските шедьоври има за цел и да подкрепи развитието на изкуството у нас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Shapeshift: Прекалено ли е да мечтаем за утопия?

Предстои второто издание на фестивала Shapeshift , изследващ процесите на технологична трансформация и пресечната точка между човека, изкуството и иновацията. Домакин на тридневното събитие (31 май – 2 юни) , което включва лекции, работилници, изложби, кинопрожекции, музика и технологични демонстрации, е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" . Повече за..

публикувано на 23.05.24 в 09:17

Четене с разбиране като игра

Платформата "Книговище" връчи годишните си награди от Априлското състезание по четене с разбиране. В него взеха участие десетки деца от цялата страна. Искра Джанабетска, една от създателките на "Книговище", говори в "Какво се случва" за положителните практики, които насърчават децата да четат. "Когато започнахме "Книговище" заехме един работещ..

публикувано на 23.05.24 в 08:14

Феникс Върбанов с нова изложба и стихове в галерия "Аросита"

Изложбата на Феникс Върбанов " Swell / Мъртво течение " представя автора в нова светлина. Творбите в нея са едновременно близки, но и различни от показаното в наскоро завършилата изложба "Пулсации", в галерия "Стубел". Тук, освен произведения, изпълнени в характерната колажна техника, художникът представя рисунки и литографии. Феникс Върбанов..

публикувано на 22.05.24 в 16:08

"Вазовчета" подаряват песен на всички българи по света за 24 май

Организираното от сдружение "Христо Ботев" Българско неделно училище "Иван Вазов" в Париж отбеляза десет успешни и щастливи години от своето създаване. В театър "Св. Леон" на 19 май се събраха стотици Вазовчета: деца от присъствената и дистанционната форми на обучение, техни родители, бивши ученици и учители, български и френски приятели на училището,..

публикувано на 22.05.24 в 12:00

Дечко Узунов. Съзидания

" (…) Това, което си създал, това е твоят живот." Дечко Узунов През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата..

публикувано на 22.05.24 в 11:18