Центърът за африканска култура и изкуства AfriKaia в София, чието официално откриване предстои до седмици, е стара мечта на един млад човек – преподавателката по африкански танци Мария Коса (израснала в Сребърна, но с корени от Мозамбик). В проекта участват още редица разпознаваеми вече личности от афросцената у нас – перкусионистът-пътешественик Виктор „Мандия“ Велчев (проявил се и като репортер на „Аларма“ от Буркина Фасо по време на първата вълна на пандемията), Лора Шумкова (позната извън литературните среди и като специалист по кизомба), Мария Ladygreen Никифорова, Деян Петров от перкусионната група „Ямбадон“ и множество други артисти и „посланици“ на различните африкански култури и изкуства у нас (не само от София, но от цялата страна) – кой посредством корените си, кой по линия на духовно родство, дългогодишни интереси и натрупани с времето познания и умения.
Мария Коса е сред основните инициатори на честванията на Международния ден на Африка, които започнаха преди няколко години (тогава – като част от програмата на несъществуващото вече сдружение „Културовеци“), а през 2020 г. заедно със съмишленици, много от които вече изброихме, създава фейсбук-страницата Афро.БГ, която е една много добра платформа, обединяваща хора от африкански произход в България, африканци, дошли да живеят у нас и хора, интересуващи се от африканска култура, изкуства, кухня, мода, история и т.н. В този контекст центърът AfriKaia е не просто следващата стъпка, а цяла нова глава от историята... Той ще се различава от традиционните културни центрове, които познаваме (общински или към дадено посолство) по това, че програмата му ще се прави от хората за хората. Предвиждат се уроци по различни африкански танци, по традиционни инструменти (мбира, джембе, балафон), книжарница за африкански литератури, изложби на африканско изкуство, концерти...
Не на последно място – в този нов „слънчев дом“ („кая“ означава дом на езика шангана – б.а.) на Афро.БГ ще има възможност да се провеждат (след края на пандемията) на място много от събитията, които през годините са били пръснати на други сцени в София (знаем колко болезнен е у нас въпросът, дори да нямаше пандемия, с адекватните независими места за провеждане на малки и средно големи културни събития). Ще има и специални занимания за деца от смесени бракове с африкански произход, които ще могат да се срещат помежду си и да се запознават с традициите на своите предци. За всички тези неща, както и за кампанията, която тече в момента за подпомагане на по-бързото приключване на ремонта на сградата на AfriKaia, разговаряме с Мария Коса и Виктор „Мандия“ Велчев.
Разговорът с Виктор, който ще разказва и за завръщането си от Буркина Фасо и ще ни посвири и на балафон, и с Мария ще продължи тази вечер в „Аларма“ по програма „Христо Ботев“ от 21.30 до 23.00 часа. Заповядайте!
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg