Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодор Иванов:

Искам бъдещето на радиотеатъра да не е заключено само в ефирното линейно излъчване

| обновено на 07.01.21 в 17:47
Теодор Иванов
Снимка: Нощен хоризонт

Истории в ефира: Месец на програма “Христо Ботев” в “Нашият ден” – разговор с радиодраматурга Теодор Иванов за онова, което е най-важно да оцелее в душите.

Теодор Иванов е човек, който мисли много, понякога не успява да излезе от мисленето, за да го превърне в действие бързо. Но когато успее, резултатът не е просто някакъв. Може би така се раждат онези наистина добри неща, които после остават в историята на радиото... Свири на барабани тежък метъл... сред софийския ъндърграунд.

"Много ми се ще бъдещето на радиотеатъра да не е заключено само в ефирното FM линейно излъчване. Работим по този въпрос с екип "Драматургични форми" по проект, който се надявам да бъде задвижен в най-скоро време, за демократизиране на съдържанието на драматургичния фонд на радиото – за достъп през интернет, за онлайн платформа, която да може On Demand да предоставя нашата продукция. Смятам, че това е пътят ни напред.

Всяка работа трябва да бъде обмислена не просто от друг ъгъл, а триизмерно, четириизмерно. Обаче през годините – дали е въпрос на опит, или е въпрос на навик – си мисля, че понякога бързата работа става по-добре от твърде обмислената... Може би ранните години са това време за лутане, по-късните са това време за действие. 

Темпорално погледнато, времето ми в радиото изобщо не е малко – повече от 10 години. Само че това е само едната част на времето. Другата част на времето е онази, която е свързана не само с опит, но и със собствено търсене. Онова нещо, което сам искаш ти да бъдеш, представен през нещата, които правиш. И в този смисъл не съм сигурен, че това време е синхронизирано с онова темпорално време. Отговорът за дългото време е различен от отговора за качественото време или поне не съвпада изцяло. Смятам, че имам още много неща да уча.

Адски важно е да можеш да погледнеш отвъд или от друга гледна точка на това, което правиш. Каквато и да е креативна работа помага на всяка друга креативна работа."

Чуйте повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25