Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как стартира и какви са очакванията за зимния туристически сезон

Туризмът е един от секторите, които създават повече от 11% от БВП. 

Ще има ли туристи в зимните ни курорти в началото на 2021 година, може ли да се очаква наваксване през февруари, когато са училищните ваканции в Западна Европа? Как стартира и какви са очакванията за зимния туристически сезон? Какви са възможните мерки за предпазване от Covid пандемията в хотелите и в къщите за гости? Защо големите зимни курорти в Швейцария не затвориха около Коледа и Нова година, бизнесът ли надделя над страха от пандемията в тях?

Сезонът започна трудно. Коледните и новогодишните празници тази година не бяха от типа "ден година храни". Но пък има очаквания и надежди за наваксване през зимните месеци.

Бранимир Миланов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, коментира в "Нашият ден", че спадът е над 50%.

Обобщени резултати за старта на туристическия сезон

"Поради наложените мерки, с оглед пандемията и опазването на здравето на хората не само у нас, а и в Европа, нямаше как да се очакват чуждестранни туристи. Основният поток от хора, които посетиха курортите – това са българи. Може би щяха да бъдат по-добри резултатите, ако не бяха наложени някои ограничения на самите празници. Имаше туристи, българи в ограничен брой." 

Очаквания

"Очакваме през 2021 нашите зимни курорти да бъдат посетени основно от български турсти. Надяваме се от края на януари да има разхлабване на мерките, за да може хората по-пълноценно да могат да ползват услугите в хотелите и ресторантите. Написали сме достатъчно материали, качени на нашия сайт, в които препоръчваме на институциите и правителството мерки, които биха били полезни хем да се опазва здравето на посещаващите курортите, хем бизнесът да работи."

Бранимир Миланов подчерта, че всичко, което трябва да се направи за опазването на здравето на туристите и на работещите в хотелите, се прави по най-добрият начин, като се спазват всички мерки. 

Чуйте повече в звуковия файл.

Бурхан Немутлу, управител на един от най-луксозните хотели в Банско и на спа център в село Баня, коментира сезона в "Нашият ден":

"Слава богу, годината започна с нов сняг и се очаква в идните дни да завали отново. Мисля, че ще има добър сезон, защото, за да има сезон, трябва да има и сняг. Тази година, за съжаление, беше много трудна. Всички очаквахме тази пандемия да завърши към края на годината, но се оказа, че не сме познали – рано дойде втората вълна. Това повлия на нашия бизнес и по-специално на сектор туризъм. Но въпреки това искам да благодаря на правителството, за твърдото решение, което взе и застанаха до нас, хората в зимния туризъм. Мярката 60/40 работи добре при нас. Има и диалог с институциите, за да вземем всички мерки за безопасност и да се чувстват нашите туристи сигурни. От тая гледна точка  коледните и новогодишните празници бяха наистина слаби за бизнес, но въпреки това ние останахме отворени, роботихме."

Бурхан Немутлу разясни, че се спазват всички инструкции и препоръки на Министерството на здравеопазването и мерки за предпазване от пандемията и това се прави още от летния сезон. Това се прави не само за гостите, но и за служителите. Фокусът тази година е върху вътрешния пазар. Той се надява да има известно наваксване в предстоящите зимни месеци. Според хотелиера туризъм се прави най-добре, когато няма ограничения.

Чуйте повече в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35